Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

عفو بین الملل «رفتار غیرانسانی حکومت ایران با معترضان آبانماه» را محکوم کرد

Iran Unrest
Iran Unrest Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در تازه ترین گزارش سازمان عفوبین الملل می خوانیم که دستگاههای امنیتی ایران اغلب بازداشتی های اعتراضات آبانماه گذشته را مورد شکنجه و رفتارهای غیرانسانی قرارداده اند.

آگهی

سازمان عفو بین‌الملل در تازه‌ترین گزارش، رفتار «غیرانسانی با زندانیان سیاسی» در ایران را محکوم کرد.

این سازمان در این گزارش نوشت «برخورد مقامها و مسئولان ایرانی با بازادشتیها در رابطه با اعتراضات را مورد تحقیق قرار داده و به این نتیجه رسیده است که حکومت ایران به طور گسترده و سازمان یافته به نقض شدید حقوق بشر، از جمله از طریق بازداشت خودسرانه، ناپدیدسازی قهری، شکنجه و سایر بدرفتاریها و نقض آشکار حق برخورداری از محاکمه عادلانه، اقدام کرده است.»

سازمان عفو بین الملل نوشت که پیشتر در خرداد سال جاری خورشیدی در مورد روال غیرقانونی کشتار مخالفان در ایران با انتشار مشخصات ۳۰۴ قربانی اعتراضات آبان سال ۹۸ گزارش‌های مفصلی راجع به کسانی که جانشان را ازدست داده اند، منتشرکرده است.

این سازمان حقوق بشری اعلام کردر فاصله میان ۵ آذر ۱۳۹۸ تا ۵ شهریور ۱۳۹۹ مصاحبه‌های مفصلی با ۶۶ نفر در داخل ایران و ۱۰ نفر در خارج کشور درباره نخوده سرکوب اعتراضات آبانماه انجام داده است.

عفو بین المللی مدعی است که ۶۰ نفر از این افراد کسانی بودند که خودشان یا بستگان یا آشنایان نزدیکشان با دستگیری خودسرانه، ناپدیدسازی قهری، شکنجه و سایر بدرفتاریها مواجه شده اند. دو نفر از آنها معترضانی بودند که در خفا به سر می بردند؛ و چهارده نفر دیگر افراد مطلعی بودند که یا شاهد تخلفات مورد نظر بوده و یا به شکل قابل اتکایی این تخلفات را مورد تحقیق قرار داده اند.

در گزارش سازمان عفو بین الملل می خوانیم که «اغلب بازداشتها در همان پنج روزی انجام گرفته که اعتراضات در جریان بوده است.»

البته برخی نیز در روزها و هفته‌های متعاقب این اعتراضات بازداشت شده اند. اغلب این افراد به اعتبار گزارش سازمان عفو بین الملل با کمک تصاویر دوربین‌های شهری بازداشت شده اند. در میان بازداشت شدگان نام روزنامه نگاران، فعالان حقوق بشر که «غیرعادلانه» بازداشت شده اند نیز دیده می شود.

AP Photo
iranAP Photo

سازمان عفو بین الملل می گوید مستنداتی دارد که نشان می دهد افراد زیادی در ۲۸ استان ایران بازداشت شده اند.

همچنین «مقامهای مسئول خانواده‌های معترضان تحت تعقیب را که در خفا به سر میبردند، هدف آزار و ارعاب و دستگیری وبازداشت خودسرانه قرار دادند تا افراد تحت تعقیب را زیر فشار بگذارند و آنان را وادار به تسلیم کردن خودشان کنند.» سازمان عفو بین الملل اعلام کرد نام و مشخصات دست کم ۵۰۰ نفر از بازداشت شدگان را که با خانواده‌های آنها تماس داشته است را در اختیار دارد.

سازمان عفو بین الملل همچنین درباره شکنجه معترضان بازداشتی گزارش های مفصلی منتشرکرده است.

بنا بر این گزارش که اطلاعات آن «از طریق منابع دست اول» از جمله قربانیان و منابعی در داخل زندان‌ها، به دست عفو بین‌الملل رسیده «ضرب و جرح با مشت و لگد، چماق، شلنگ پالستیکی، باتوم و کابل، زدن شلاق، محروم کردن از آب و غذا، کشیدن کیسه روی سر، اجبار به نشستن در حالت‌های دردآور»‌ از جمله شکنجه‌های رایج در زندان‌های محل نگهداری مخالفان بوده است.

عفو بین‌الملل در گزارش خود توضیح می دهد که بازجویان وابسته به تشکیلات اطلاعاتی و امنیتی و مأموران زندان‌ها بازداشت‌شدگان، از جمله کودکان، را به این شیوه‌ها مورد شکنجه قرار داده‌اند: «برهنه کردن زندانیان و پاشیدن آب سرد بر بدن‌شان؛ نگه داشتن بازداشت‌شدگان به‌ طور مستمر و به مدت طولانی در معرض گرما یا سرمای شدید و بمباران آنها با نور تند و صداهای گوشخراش؛ کشیدن ناخن‌های انگشتان دست و پا؛ اسپری فلفل زدن به نقاط مختلف بدن؛ تزریق یا خوراندن اجباری مواد شیمیایی؛ شوک الکتریکی؛ القای حس خفگی با آب؛ و اعدام‌های نمایشی.»

این نهاد حقوق بشر دادگاه های زندانیان این ناآرامی ها را نیز غیرعادلانه ارزیابی کرده و از کشورهای عضو سازمان ملل خواسته تا مقام‌ها و مسئولان ایرانی را به تغییر این رویه ملزم کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارشناسان سازمان ملل: ایران سه معترض آبان را اعدام نکند

اعتراضات به سهمیه‌بندی مشاغل در بنگلادش با ۱۳۹ کشته؛ دانشجویان دولت را وادار به عقب‌نشینی کردند

در بنگلادش چه خبر است؟ دولت معترضان به سهمیه‌ای‌ها را «رضاکار» خطاب کرد