Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

هشدار دانشمندان: عجله برای تولید واکسن ممکن است وضعیت شیوع کرونا را بدتر کند

تصویری از آزمایشگاه ساخت واکسن کرونا در روسیه
تصویری از آزمایشگاه ساخت واکسن کرونا در روسیه Copyright آسیوشیتد پرس
Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

درحالیکه سیاستمداران و شرکت‌های داروساز مسابقه گذاشته‌اند تا زودتر خبر تولید واکسن کرونا را اعلام کنند، پژوهشگران می‌گویند بهتر است منتظر نتایج آزمایش‌های سراسری بمانیم؛ آزمایش‌هایی که ثابت کنند یک واکسن دست‌کم ۳۰ تا ۵۰ درصد تأثیرگذاری دارد.

آگهی

پژوهشگران بریتانیایی می‌گویند شتاب برای واکسیناسیون جمعیت در برابر ویروس کرونا ممکن است سبب تولید واکسن‌های ضعیف بشود و در نهایت به وخامت بحران کوید۱۹ بینجامد.

درحالی‌که سیاستمداران و شرکت‌های داروساز مسابقه گذاشته‌اند تا زودتر خبر تولید واکسن کرونا را اعلام کنند، پژوهشگران می‌گویند بهتر است منتظر نتایج آزمایش‌های سراسری بمانیم، آزمایش‌هایی که ثابت کنند یک واکسن دست‌کم ۳۰ تا ۵۰ درصد تأثیرگذاری دارد.

دکتر ریچارد پیتو، استاد دانشگاه آکسفورد و مشاور سازمان بهداشت جهانی می‌گوید اگر واکسنی به تولید انبوه برسد ولو اگر کارایی‌اش کم باشد همه از آن استفاده خواهند کرد. یعنی اگر حتی فقط بخش کوچکی از جامعه را در برابر ویروس ایمن کند، باز هم خودش معیار واکسن‌های بعدی خواهد شد که ممکن است از آن هم ضعیف‌تر باشند.

وی می‌افزاید: «کشورها با شتابی برخاسته از ملّی‌گرایی یا سرمایه‌داری می‌خواهند واکسنی برای کرونا ثبت کنند،‌ همین کار باعث می‌شود ارزیابی دیگر واکسن‌ها دشوار شود.»

آسیوشیتد پرس
پژوهشگران کالج سلطنتی لندن در حال تزریق آزمایشی واکسن کروناآسیوشیتد پرس

گروهی از پژوهشگران بریتانیایی، هفتهٔ گذشته در نشریهٔ تخصصی پزشکی لانست اعلام کردند که نداشتن واکسن بهتر از داشتن واکسن ضعیف است. در گزارش اخیر آنان آمده است: «استفاده از یک واکسن ضعیف عملاً امکان دارد اوضاع را بدتر کند، چون ممکن است مقامات به اشتباه گمان کنند خطر را بسیار کم می‌کند،‌ یا مردم به‌غلط فکر کنند ایمن شده‌‌اند و اقدامات احتیاطی را کمتر کنند.»

دکتر اندرو پولارد،‌ مدیر پروژهٔ تولید واکسن آکسفورد نیز اعلام کرده است که تیمش احتمالا تا پایان سال جاری، اطلاعات کافی را در زمینهٔ میزان کارایی این واکسن خواهند داشت تا در اختیار مقامات مربوط قرار دهند.

واکسن ساخت دانشگاه آکسفورد که خبر ساختش زودتر از دیگر واکسن‌های احتمالی پخش شد، انتظارهای سیاسی و تجاری بسیاری را در بریتانیا برانگیخته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نجات مهاجران سرگردان در کانال مانش توسط نیروی مرزی بریتانیا

شاهزاده ویلیام میزبان جشن تابستانی سلطنتی در کاخ باکینگهام

بریتانیا بیش از ۵ هزار پناهجو را تا پایان سال جاری میلادی به رواندا می‌فرستد