Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دولت آلمان حمله راست‌گرایان افراطی به ساختمان پارلمان را «شرم‌آور» خواند

تجمع پلیس مقابل ساختمان پارلمان آلمان
تجمع پلیس مقابل ساختمان پارلمان آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شماری از هواداران جریان راست افراطی در آلمان در ادامه حرکت اعتراضی خود نسبت به محدودیت‌های وضع شده از سوی دولت برای مقابله با موج جدید کرونا اوایل هفته جاری تلاش کردند که با زور وارد ساختمان پارلمان در شهر برلین شوند.

آگهی

دولت آلمان روز دوشنبه اقدام معترضان راست افراطی برای نفوذ به ساختمان پارلمان این کشور را محکوم و آنرا «شرم‌آور» توصیف کرد.

شماری از هواداران جریان راست افراطی در آلمان در ادامه حرکت اعتراضی خود نسبت به محدودیت‌های وضع شده از سوی دولت برای مقابله با موج جدید کرونا اوایل هفته جاری تلاش کردند که با زور وارد ساختمان پارلمان در شهر برلین شوند.

اعتراض به محدودیت‌های کرونایی که با به راه افتادن آشوب در بخش‌هایی از پایتخت آلمان همراه شد حتی تا پله‌های رایشتاگ، ساختمان پارلمان آلمان نیز کشیده شد.

معترضان که برخی از آنها پرچم امپراطوری آلمان را حمل می‌کردند و برخی از رسانه‌ها از آنها به عنوان «ضد ماسک‌ها» نام بردند تلاش کردند به زور وارد ساختمان پارلمان شوند اما با ممانعت ماموران امنیتی مواجه شدند.

این رویارویی منجر به درگیری و هرج و مرج مقابل پارلمان شد و پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان نئونازی از اسپری‌های مخصوص استفاده کرد. در این میان چند تظاهرکننده نیز توسط ماموران پلیس دستگیر شدند.

AP Photo
دستگیری تظاهرکنندگان جریان راست افراطی که قصد نفوذ به پارلمان آلمان را داشتندAP Photo

اشتفن زایبرت، سخنگوی دولت آلمان روز دوشنبه به خبرنگاران گفت آنگلا مرکل صدر اعظم این کشور صحنه‌های ایجاد شده از درگیری نیروهای پلیس و معترضان به محدودیت‌‌های کرونایی را «شرم‌آور» خوانده و آن را به عنوان «سوء استفاده از حق برپایی تظاهرات» محکوم کرده است.

سخنگوی دولت آلمان در ادامه ضمن غیرقابل قبول توصیف کردن اقدام راست افراطی برای بر هم زدن نظم عمومی به بهانه برپایی تظاهرات بر ضد محدودیت‌های کرونایی از سه مامور پلیس که جلوی ورود معترضان به محوطه پارلمان را گرفتند به صورت ویژه قدردانی کرد.

رایشتاگ، ساختمانی که پارلمان فدرال آلمان، بوندستاگ در آن واقع شده از نقش و جایگاه نمادین ویژه‌ای در این کشور برخوردار است.

این ساختمان سال ۱۹۳۳ در اقدامی که تحلیل‌گران از آن به عنوان اقدامی در جهت از بین بردن و به زانو درآوردن بقایای دموکراسی آلمان پس از جنگ اول جهانی یاد کردند توسط نازی‌ها به آتش کشیده شد.

هیتلر نیز دو سال پیش از به آتش کشیده شدن رایشتاگ این ساختمان را نماد انحطاط آلمان توصیف کرده و گفته بود هرچه زودتر این دکان گفتگو بسوزد، مردم آلمان زودتر از نفوذ خارجی آزاد خواهند شد.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس جمهوری آلمان نیز روز یکشنبه پس از ناآرامی‌ها و هرج و مرج‌های ناشی از تظاهرات راست افراطی در پایتخت، تلاش برای نفوذ با رایشتاگ را حمله به قلب دموکراسی خواند و تاکید کرد که چنین اقداماتی هرگز تحمل نخواهد شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

راست افراطی آلمان؛ اسلحه و مواد منفجره در خانه یک سرباز نیروی ویژه پیدا شد

سطح تهدید امنیتی راست افراطی در آلمان «بسیار بالا» اعلام شد

هزاران نفر در شرق آلمان علیه ائتلاف احزاب با راست افراطی تظاهرات کردند