ترکیه رزمایش جدید را خود در شرق دریای مدیترانه آغاز کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
کشتی‌های نیروی دریایی ترکیه در کنار شناور «عروچ رئيس»
کشتی‌های نیروی دریایی ترکیه در کنار شناور «عروچ رئيس»   -  Copyright  AP Photo

ترکیه روز شنبه رزمایش جدید خود در شرق دریای مدیترانه را که قرار است به مدت دو هفته ادامه یابد آغاز کرد.

رزمایش جدید آنکارا در حالی آغاز می شود که تنش‌ها بین ترکیه و یونان بر سر منابع گازی در منطقه افزایش یافته است. هر دو کشور طی روزهای گذشته رزمایش‌هایی را در منطقه انجام داده بودند.

وزارت دفاع ترکیه پیش از این اعلام کرد بود که جنگنده های این کشور شش هواپیمای نظامی یونان را روز پنجشنبه رهگیری کردند. بنا به اعلام وزارت دفاع ترکیه هواپیماهای یونان به شناور تحقیقاتی «عروچ [عروج] رئیس» نزدیک شده بودند. به گفته آنکارا هواپیماهای یونان پس از نزدیک شدن جنگنده‌های ترکیه مسیر خود را تغییر دادند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در مقابل وزارت دفاع یونان تاکید کرده است که دو جنگنده نظامی ترکیه به جنگنده های «اف ۱۶» یونان که در حال بازگشت به به پایگاه خود در جزیره کرت بودند نزدیک شدند.

تنش ها بین آتن و آنکارا از روز دهم اوت (۲۰ مرداد) به دنبال اعزام شناور تحقیقاتی «عروچ رئیس» به آب‌های منطقه‌ای که یونان ادعای مالکیت بر آن را دارد افزایش یافت.

اتحادیه اروپا روز جمعه تهدید کرد که در صورت عدم پیشرفت در مذاکرات بین ترکیه و یونان تحریم‌هایی را علیه آنکارا وضع خواهد کرد. مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه پیش از این گفته بود که تحریم‌های اتحادیه اروپا تنها باعث خواهد شد تا عزم کشورش «جزم‌تر» شود.