پاکستان از بیم فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی، طالبان را تحریم کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
هیات مذاکره‌کننده طالبان
هیات مذاکره‌کننده طالبان   -   کپی رایت  AP Photo

پاکستان برای جلوگیری از قرار گرفتن در فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی (اف ای تی اف) تحریم‌هایی  را علیه گروه طالبان وضع کرد.

نام ملا عبدالغنی برادر، مذاکره کننده ارشد گروه طالبان در گفتگوهای صلح افغانستان نیز در میان ده‌ها نفر از تحریم شدگان دیده می شود. اسلام آباد همچنین چند نفر از اعضای شبکه حقانی از جمله سراج الدین حقانی، معاون رهبر طالبان را نیز تحریم کرده است.

چند نفر از مقامات امنیتی پاکستان که نخواستند نامشان فاش شود وضع تحریم های مالی علیه طالبان را بخشی از تلاش کشورشان برای جلوگیری از قرار گرفتن در فهرست سیاه «اف ای تی اف» توصیف کردند. گروه ویژه اقدام مالی با پولشویی و فعالیت گروه های تروریستی مبارزه می کند.

ایران و کره شمالی در فهرست سیاه «اف ای تی اف» قرار دارند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

گروه طالبان هنوز به تحریم های پاکستان واکنشی نشان نداده است. این در حالی است که بسیاری از رهبران طالبان صاحب کسب و کار یا ملک در پاکستان هستند. تعدادی از آنها نیز از جمله سران شبکه حقانی از دهه ۱۹۸۰ میلادی در پاکستان مستقر شده اند.

آمریکا و افغانستان در سال های اخیر بارها پاکستان را به پناه دادن به گروه طالبان متهم کرده اند. در مقابل اسلام آباد همواره این ادعا را رد کرده است.

با در نظر گرفتن زمان اعلام تحریم های مالی پاکستان علیه طالبان این احتمال مطرح شده است که اسلام آباد قصد دارد این گروه را برای آغاز گفتگوها با دولت افغانستان تحت فشار قرار دهد.

پاکستان علاوه بر طالبان، تحریم هایی را نیز علیه القاعده و گروه های وابسته به داعش وضع کرده است.