اتحادیه اروپا: کمیسیون مشترک توافق هسته‌ای ایران اول سپتامبر تشکیل جلسه می‌دهد

Atomic Energy Organization of Iran
Atomic Energy Organization of Iran Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تصمیم برای برگزاری این نشست پس از آن گرفته شد که ایالات متحده آمریکا و متحدان اروپایی او بر سر تمدید تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، موضعی متفاوت گرفتند.

آگهی

اتحادیه اروپا روز جمعه اعلام کرد که کمیسیون مشترک توافق هسته‌ای ایران اول سپتامبر مصادف با ۱۱ شهریور در وین، پایتخت اتریش تشکیل جلسه خواهد داد.

تصمیم برای برگزاری این نشست پس از آن گرفته شد که ایالات متحده آمریکا و متحدان اروپایی او بر سر تمدید تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران، موضعی متفاوت گرفتند.

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای اعلام کرد که این نشست به ریاست اتحادیه اروپا و با حضور نمایندگانی از کشورهای بریتانیا، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و ایران برگزار خواهد شد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز پنج‌شنبه ۲۰ اوت رسما پروسه فعال‌سازی مکانیسم ماشه را با هدف اعمال دوباره تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران فعال کرد. استدلال او برای این کار، نقض توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی از سوی ایران بود.

مایک پمپئو در حالی به دستور دونالد ترامپ در این زمینه وارد عمل شد که واشنگتن در سال ۲۰۱۸ میلادی از این توافق خارج شده بود.

در همان روز فعال‌سازی این مکانیسم از سوی آمریکا، سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و بریتانیا اعلام کردند نمی‌توانند از این اقدام آمریکا حمایت کنند زیرا این کار با تلاش‌ها برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران، ناسازگار است.

این سه کشور همچنین در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند: «ما از ایران می‌خواهیم به منظور حفظ این توافق، از انجام هر اقدامی مغایر با تعهدات هسته‌ای خود پرهیز کند و به رعایت کامل مفاد این توافق ادامه دهد.»

ایالات متحده آمریکا روز جمعه چین و فرانسه و بریتانیا را به «سرپیچی از وظایف خود» متهم کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درخواست آمریکا برای فعال شدن مکانیسم ماشه علیه ایران؛ تروئیکای اروپا: حمایت نمی‌کنیم

گروسی با ابراز نگرانی از حمله احتمالی اسرائیل: بازرسی‌ها از تأسیسات هسته‌ای ایران از سر گرفته می‌شود

هفت‌برابر گرم‌تر از خورشید؛ دانشمندان کُره‌ای با همجوشی هسته‌ای رکورد شکستند