Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نتیجه تحقیقات: احتمالا عسل برای درمان سرماخوردگی موثرتر از آنتی بیوتیک‌ها است

canva
canva Copyright  Photo
Copyright  Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پژوهشگران دانشگاه اکسفورد می‌گویند که احتمالا استفاده از عسل برای درمان سرماخوردگی، گرفتگی بینی و گلودرد موثرتر از درمان‌های معمول کنونی است.

آگهی

پژوهشگران دانشگاه اکسفورد می‌گویند که احتمالا استفاده از عسل برای درمان سرماخوردگی، گرفتگی بینی و گلودرد موثرتر از درمان‌های معمول کنونی است.

بر این اساس احتمالا پزشکان می‌توانند عسل را که ارزان و در دسترس است و تقریبا هیچ عارضه جانبی ندارد، به عنوان دارویی مناسب جایگزین آنتی بیوتیک‌ها کنند.

اگرچه همواره شواهد گسترده‌ای از استفاده از عسل برای کودکان (و البته نه کودکانی کوچکتر از یک سال) همچنین استفاده از آن به عنوان یک داروی خانگی برای مقابله با سرفه وسرماخوردگیِ بزرگسالان وجود داشته، اما تا کنون هرگز مطالعۀ سیستماتیکی درباره اثربخشی آن در درمان عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی که سینوس‌ها، مجرای بینی، حلق و حنجره را گرفتار می‌کند، انجام نشده است.

به همین دلیل پژوهشگران آکسفورد برای اولین بار به مطالعه داده‌های تحقیقات انجام شده درباره عسل و داروهایی حاوی عسل از جمله آنتی هیستامین‌ها، اکسپکتورانت‌ها و مسکن‌ها پرداختند. آنها همچنین به گزارش‌های ۱۴ کارآزمایی بالینی مناسب که ۱۷۶۱ نفر از سنین مختلف در آنها شرکت کرده بودند، دسترسی پیدا کردند.

نتایج همه این بررسی‌ها نشان داد که استفاده از عسل در مقایسه با داروهای معمول، علائم بهبودی بیشتری را نشان داده و بویژه در کاهش شدت سرفه موثرتر بوده است.

نتایج دو تحقیق همچنین نشان داد که علائم بیماری در افرادی که از عسل استفاده کرده‌اند، یک تا دو روز زودتر از استفاده کننده‌های داروهای معمول برطرف شده است.

با این وجود پژوهشگران دانشگاه اکسفورد بر این موضوع تاکید دارند که عسل ماده‌ای پیچیده است و به همین دلیل لازم است مطالعات بیشتری انجام شود تا یک نتیجه قطعی دربارۀ اثربخشی آن گرفته شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتیجه تحقیق: پادتن خنثی کننده از عفونتِ قبلی می‌تواند مقاومت بدن را در مقابل عفونت دوباره افزایش دهد

به آرامی بغلم کن؛ دانشمندان به راز نوازش کامل پی بردند

نتیجه یک تحقیق: احتمال موفقیت در ترک سیگار به کمک داروی سیتیزین دو برابر بیشتر است