اتحادیه اروپا: انتخاب مجدد لوکاشنکو را به رسمیت نمی‌شناسیم؛ عوامل سرکوب معترضان تحریم می‌شوند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
European Council President Charles Michel
European Council President Charles Michel   -   کپی رایت  AP Photo

شارل میشل، رئیس شورای اروپا در پایان نشست روز چهارشنبه سران اتحادیه اروپا که با هدف بررسی ناآرامی‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری بلاروس برگزار شد، گفت که این اتحادیه مصمم است تا ضمن به رسمیت نشناختن انتخاب آقای لوکاشنکو برای ششمین بار متوالی، تحریم‌هایی را علیه عوامل سرکوب‌ معترضان به نتایج این انتخابات وضع کند.

آقای میشل در پایان این نشست ویدئویی اعلام کرد که انتخابات ریاست جمهوری بلاروس از نظر سران اتحادیه اروپا «نه آزاد بوده و نه منصفانه» و به همین دلیل اتحادیه اروپا نتیجه آن را به رسمیت نمی‌شناسد.

رئیس شورای اروپا همچنین خاطرنشان کرد که مطابق تصمیم اتخاذ شده در نشست اضطراری سران اتحادیه اروپا تحریم‌هایی علیه عوامل تقلب در انتخابات و سرکوب‌های پس از آن، وضع خواهد کرد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز به سهم خود از اعتراض‌های مسالمت‌آمیز معترضان به تقلب در انتخابات بلاروس حمایت و تصریح کرد که بدون تردید در این انتخابات تقلب گسترده‌ای رخ داده است.

او به همراه امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و شارل میشل، رئیس شورای اروپا روز سه‌شنبه در تماس با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه و از حامیان اصلی الکساندر لوکاشنکو در مورد بحران بلاروس گفتگو کرده بودند و خواستار توقف خشونت و آغاز یک گفتگوی صلح آمیز و فراگیر در این کشور شده بودند.

در مقابل، الکساندر لوکاشنکو سران اتحادیه اروپا را به تحریک معترضان بلاروسی و تلاش برای دامن زدن به ناآرامی‌های این کشور متهم کرد.

در همین حال، اروزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا نیز روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت:«ما از شجاعت مردم بلاروس تحت تأثیر قرار گرفته‌ایم.» رئیس کمیسیون اروپا افزود، این که ده روز پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، مردم پرشمار به خیابان‌ها می‌آیند، نشان می‌دهد که آنها خواستار تغییر و خواهان دموکراسی هستند.

او همچنین از اختصاص کمک ۵۳ میلیون یورویی کمیسیون اروپا به بلاروس، شامل دو میلیون یورو برای کمک به قربانیان سرکوب و یک میلیون یورو برای حمایت از رسانه‌های مستقل اختصاص داده است. به گفته او بقیه این کمک مالی با هدف کمک به مهار شیوع ویروس کرونا در این کشور تصویب شده است.

سوتلانا تیخانووسکایا، رهبر اپوزسیون بلاروس که پس از انتخابات به لیتوانی گریخته، روز چهارشنبه ۱۹ اوت (۲۹ مرداد) با اتنشار پیامی ویدئویی از سران اتحادیه اروپا خواسته بود تا نتایج انتخابات «متقلبانه» این کشور را رد کنند.

کمیسیون انتخابات بلاروس می‌گوید خانم تیخانووسکایا که در انتخابات اخیر به عنوان نامزد اپوزسیون حضور یافته بود، تنها ۱۰ درصد آرا را کسب کرده و در مقابل آقای لوکاشنکو که ۸۰ درصد آراء را به خود اختصاص داده، شکست خورده است.

در جریان اعتراض‌های خیابانی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری بلاروس تاکنون ۷ هزار معترض توسط پلیس بازداشت و صدها تن نیز به ضرب گلوله‌های پلاستیکی و ضرب و شتم نیروهای پلیس مجروح شده‌اند‌. همچنین دست‌کم سه معترض نیز جان خود را از دست داده‌اند.

با وجود تهدید آقای لوکاشنکو به اعمال خشونت بیشتر علیه معترضان، هزاران بلاروسی روز چهارشنبه نیز در خیابان‌های شهرهای مختلف این کشور تجمع کردند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید