Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

منابع انرژی مدیترانه؛ آمادگی ترکیه و یونان برای حل صلح‌آمیز اختلافات

In this photograph taken from the Mediterranean shores near the city of Antalya, Turkey, a merchant ship, top right, sails past the research vessel Oruc Rei
In this photograph taken from the Mediterranean shores near the city of Antalya, Turkey, a merchant ship, top right, sails past the research vessel Oruc Rei Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ترکیه و یونان اختلافاتی جدی بر سر منابع هیدروکربن دریای مدیترانه و مناطقی دارند که بیشتر در حاشیه جزایر یونانی است. تنش‌ها میان دو کشور هنگامی بالا گرفت که آنکارا روز دوشنبه یک کشتی اکتشافی را به همراه کشتی‌های جنگی به منطقه مورد مناقشه در دریای مدیترانه اعزام کرد.

آگهی

ترکیه و یونان روز چهارشنبه اعلام کردند که آماده‌اند اختلافات فیمابین درباره اکتشاف منابع انرژی در دریای مدیترانه را از راه گفتگو حل و فصل کنند.

هر دو کشور همچنین اعلام کرده‌اند که از منابع خود در منطقه دفاع میکنند.

حلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه در این باره اعلام کرد: «با وجود همه اختلافات، می‌خواهیم باور داشته باشیم که عقل سلیم پیرز خواهد شد. هم پشت میز مذاکره و هم در میدان. ما حامی حقوق بین‌الملل، روابط همسایگی خوب و گفتگو هستیم. ما می‌خواهیم به روش‌های مسالمت‌آمیز مطابق با قوانین بین‌المللی به راه‌حل‌های سیاسی برسیم.»

از سوی دیگر کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست‌وزیر یونان نیز در اظهاراتی گفته است که کشورش می خواهد پل‌هایی برای رابطه با همسایگانش بسازد. وی اظهار امیداوری کرده است که مذاکرات بر سر اختلافات بین دو طرف بتواند دوباره با ترکیه آغاز شود. نخست‌وزیر یونان همچنین می‌گوید که گفتگو در شرایط تنش‌زا بیهوده است.

ترکیه و یونان که از متحدان ناتو به شمار می‌روند، اختلافاتی جدی بر سر منابع هیدروکربن در دریای مدیترانه و مناطقی دارند که بیشتر در حاشیه جزایر یونانی است.

تنش‌ها میان دو کشور هنگامی بالا گرفت که آنکارا روز دوشنبه یک کشتی اکتشافی را به همراه کشتی‌های جنگی به منطقه مورد مناقشه در دریای مدیترانه اعزام کرد. چند روز پیش از این ماجرا، یونان یک قرارداد دریایی با مصر به امضا رساند که مورد انتقاد ترکیه بود.

دو طرف در حالی از گفتگو برای رفع اختلافاتشان دفاع می کنند که همچنان تاکید دارند از منافع و حقوق خود در دریای مدیترانه کوتاه نمی‌آیند.

وزیر دفاع ترکیه با اشاره به اینکه کشورش از «حقوق، روابط و منافع» خود در آبهای ساحلی دفاع می‌کند، افزود: «باید دانست که دریاهای ما، میهن آبی ما هستند. هر قطره‌اش ارزشمند است.»

ترکیه می‌گوید که طولانی‌ترین خط ساحلی در شرق مدیترانه را دارد اما به دلیل پراکندگی جزایر یونان و نزدیکی آنها به سواحل ترکیه، در باریکه‌های آبی بسیار محدودی محاصره شده است.

وزیر دفاع ترکیه بطور خاص از جزیره یونانی کاستلوریزو نام برده است که با ساحل جنوبی ترکیه ۲ کیلومتر فاصله دارد در حالی که فاصله این جزیره تا سرزمین اصلی یونان ۵۷۰ کیلومتر است. آکار این مسئله را باعث استیصال ترکیه اعلام کرده و افزوده است: «تقاضای یونان برای ۴۰ هزار کیلومتر مربع حوزه دریایی به دلیل داشتن جزیره ۱۰ کیلومتر مربعی میس (کاستلوریزو) با هیچ منطقی قابل توافق نیست.»

ادعای یونان در مورد آبهای اطراف جزیره کاستلوریزو بر مبنای کنوانسیون دریایی سازمان ملل متحد است که از سوی بسیاری از کشورها تایید شده است اما ترکیه آن را به رسمیت نمی شناسد.

آنکارا مجوزهای جدیدی برای اکتشاف و حفاری در شرق مدیترانه صادر کرده است و این در حالی است که وزیر خارجه یونان از ترکیه خواسته است فورا این منطقه را ترک کند و هشدار داده است که هر گونه تحریک در این منطقه بدون پاسخ نخواهد ماند.

از سوی دیگر وزرای خارجه اتحادیه اروپا روز جمعه به درخواست یونان این موضوع را در یک کنفرانس اضطراری به بحث و گفتگو خواهند گذاشت. وزیر خارجه یونان روز جمعه با همتای آمریکایی‌اش در وین نیز دیدار می‌کند تا موضوع اختلافات با ترکیه را به بحث بگذارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیروی دریایی یونان در واکنش به تحرکات اخیر ترکیه به حالت آماده‌باش درآمد

جزئیات توافق ایتالیا و آلبانی بر سر مهاجران چیست و هدف اتباع چه کشورهایی است؟

حوثی‌های یمن از توانایی خود در حمله به اهدافی در دریای مدیترانه خبر دادند