نیروی دریایی یونان در واکنش به تحرکات اخیر ترکیه به حالت آماده‌باش درآمد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نیروی دریایی یونان
نیروی دریایی یونان   -   کپی رایت  AP Photo

نیروی دریایی یونان در واکنش به تحرکات اخیر ترکیه در دریای اژه به حالت آماده باش درآمده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منبعی در نیروی دریایی یونان گزارش داد که میزان آمادگی این نیرو در واکنش به فعالیت‌های ترکیه برای اکتشاف گاز در دریای اژه افزایش پیدا کرده است.

بنا به همین گزارش واحدهایی از نیروی دریایی یونان از روز سه شنبه در جنوب و جنوب شرقی دریای اژه مستقر شده‌اند و «آماده پاسخ به هر تحرکی» هستند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

نیروی دریایی یونان همچنین از دریانوردان این کشور خواسته است تا محدودیت های اعلام شده از سوی ترکیه برای دریانوردی را نادیده بگیرند.

خبر آماده باش نیروی دریایی یونان در حالی منتشر می شود که کیریاکوس میستوتاکیس، نخست وزیر یونان روزهای پنجشنبه و جمعه قرار است با رهبران احزاب سیاسی درباره «مسائل ملی» رایزنی کند.

وزارت خارجه ترکیه روز چهارشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که کشتی «عروج ریس» این کشور از روز سه شنبه فعالیت اکتشافی خود در شرق دریای مدیترانه را آغاز کرده است.

این در حالی است که آتن رسما به این تحرکات ترکیه در نزدیکی جزیره «کاستلوریزو» متعلق به یونان اعتراض کرده است. وزارت خارجه یونان روز سه شنبه تحرکات ترکیه را اسباب «افزایش تنش در منطقه» ارزیابی کرده بود.

هر دو کشور ترکیه و یونان عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هستند. با این حال تنش بین آنکارا و آتن مسبوق به سابقه است.