Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هشدار رهبر حزب چپگرای فرانسه نسبت به اظهارات ماکرون در لبنان

ژان لوک ملانشون
ژان لوک ملانشون Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ژان‌لوک ملانشون، رهبر حزب چپ‌گرای «فرانسه تسلیم‌ناپذیر» و کاندیدای سابق ریاست‌جمهوری این کشور، روز پنجشنبه ۶ اوت (۱۶ مرداد) در توییتی از اظهارات امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه در لبنان انتقاد کرد.

آگهی

ژان‌لوک ملانشون، رهبر حزب چپ‌گرای «فرانسه تسلیم‌ناپذیر» و کاندیدای سابق ریاست‌جمهوری این کشور، روز پنجشنبه ۶ اوت (۱۶ مرداد) در توییتی از اظهارات «مداخله‌جویانه» امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه در لبنان انتقاد کرد.

آقای ملانشون در این اظهارنظر که در حساب توییتر خود منتشر کرده گفته است: «من نسبت به مداخله در حیات سیاسی لبنان هشدار می دهم. این مورد پذیرش نخواهد بود. لبنان تحت قیومیت فرانسه نیست. من به لبنانی‌ها درباره اصلاحات مورد اشاره ماکرون هشدار می دهم. از خواست‌های انقلاب شهروندی تان محافظت کنید.»

ژان لوک ملانشون نسبت به اقدامات فرانسه در لبنان هشدار داده است

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه که در پی انفجار مهیب بیروت و به‌عنوان اولین رهبر یک کشور خارجی صبح پنج‌شنبه وارد لبنان شده بود، در سخنانی در پایتخت این کشور گفته بود اختصاص کمک‌های بین المللی منوط به انجام اصلاحات سیاسی در لبنان است و چنانچه دولتمردان این کشور طرح پیشنهادی فرانسه برای نحوه نظارت سازمان‌های بین المللی را اجرا نکنند، وی شخصا مسئولیت آن را بر عهده خواهد گرفت.

امانوئل ماکرون همچنین در اقامتگاه سفیر فرانسه در بیروت، جایی که صد سال پیش ژنرال فرانسوی تاسیس دولت لبنان را اعلام کرده بود، اضافه کرد: «این دیگر مسئولیت فرانسه نیست تا به رهبران لبنان بگوید چه کار باید بکنند، اما فرانسه می تواند برای انجام اصلاحات فشار بیاورد.»

رییس جمهور فرانسه که بر ضرورت تغییرات اساسی در لبنان تأکید داشت گفت: «قصد هیچگونه دخالت سیاسی هم نخواهم داشت. من نمی‌توانم خودم را جای یک دولت منتخب که با رای مردم روی کار آمده قرار دهم.»

آقای ماکرون با اشاره به دیدارهایش با مقام‌های لبنانی گفت: «من خیلی صریح و رک بودم و در مقابل از دولتمردان لبنان انتظار پای بندی به تعهداتشان را دارم.»

انفجار انبار نیترات آمونیوم در بندر بیروت در عصر سه شنبه، دست‌کم ۱۵۷ کشته و ۵ هزار زخمی برجای گذاشت و ۳۰۰ هزار نفر را نیز بی‌خانمان کرد. این در حالی است که هنوز ده‌ها نفر مفقود هستند.

وضعیت دشوار اقتصادی، کاهش ارزش پول ملی و از بین رفتن انبار غلات بندر بیروت، زندگی و معیشت مردم این کشور را بیش از گذشته دشوار کرده است. این در حالی است که این کشور طی ماه های گذشته صحنه تظاهرات متعدد در اعتراض به فساد حاکمان و نحوه مدیریت کشور بوده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انفجار بندر بیروت؛ صدایی که همچنان شنیده می‌شود جارو شدن خرده شیشه‌هاست

حکم بی‌سابقه دادگاه فرانسه: «همه زنان افغان» می‌توانند از حق پناهندگی بهره‌مند شوند

زنانه‌ترین ارتش‌های جهان کدامند؟