نرخ رسمی دلار به بالاترین حد در دو هفته گذشته رسید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Window of an exchange shop in downtown Tehran, Iran
Window of an exchange shop in downtown Tehran, Iran   -  کپی رایت  AP Photo

با وجود برقراری ثبات نسبی قیمت آزاد فروش دلار در بازار تهران، روند صعودی نرخ رسمی عرضه ارز که از روز پنج‌شنبه گذشته آغاز شده، امروز(سه‌شنبه) نیز ادامه یافت و با فروش دلار ۲۲ هزار و ۳۰۰ تومانی توسط صرافی‌های بانکی، بهای رسمی دلار به بالاترین حد از روز پایانی تیرماه تا کنون رسید.

قیمت فروش دلار در معاملات روز سه‌شنبه بازار تهران همچون دو روز گذشته نزدیک به ۲۳ هزار و ۳۰۰ تومان باقی ماند. با این حال، بانک مرکزی ایران نرخ عرضه دلار در شبکه صرافی تحت نظارت خود را ۴۰۰ تومان دیگر افزایش داد.

بدین ترتیب شکاف موجود میان نرخ رسمی و آزاد دلار آمریکا به هزار تومان کاهش یافت که کمترین شکاف قیمتی ثبت شده در ۱۴ روز گذشته به شمار می‌رود.

بانک مرکزی ایران نرخ رسمی عرضه یورو را نیز روز سه‌شنبه ۴۰۰ تومان افزایش داد و به ۲۶ هزار و ۱۰۰ تومان رساند. همزمان هر یورو در معاملات بازار آزاد ۲۷ هزار و ۲۵۰ تومان خرید و فروش شد که هزار و ۱۵۰ بالاتر از نرخ رسمی آن بود.

با وجود ثبات نسبی قیمت آزاد دلار در بازار تهران، افزایش ۱۷.۷ دلاری بهای هر اونس طلا در جریان مبادلات عصر سه‌شنبه موجب شد تا قیمت هر قطعه تمام سکه طلا بار دیگر از مرز ۱۱ میلیون و ۱۵۰ هزار تومان عبور کند. 

همچنین با ثبت قیمت هزار و ۹۹۵ دلاری هر اونس طلا در معاملات بازار جهانی، بهای هر گرم طلای ۱۸ عیار در دقایق پایانی معاملات روز سه‌شنبه بازار تهران به یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان نزدیک شد.

نرخ برابری ریال در مقابل دلار آمریکا طی دو سال گذشته و با کاهش صادرات نفت ایران به دلیل فشار تحریم‌های آمریکا و افزایش شتابان حجم نقدینگی بیش از ۱۳۳ درصد کاهش یافته است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید