رئیس جدید سرویس جاسوسی بریتانیا در میانه چالش با روسیه و چین منصوب شد

رئیس جدید سرویس جاسوسی بریتانیا در میانه چالش  با روسیه و چین منصوب شد
Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مور مجبور خواهد بود که ضمن کسب داده‌های بسیار پر اهمیت از منابع مختلف، سازمان خود را از دستبرد سرویس‌های اطلاعاتی دیگر در امان بدارد.

آگهی

بریتانیا در بحبوحه چالش اطلاعاتی با چین و روسیه، رئیس جدید سرویس جاسوسی و امنیتی خود «ام‌آی۶» را عوض کرد.

ریچارد مور، دیپلمات ارشد و مأمور اطلاعاتی، فردی است که روز چهارشنبه ۲۹ ژوئیه (۸ مرداد) به عنوان رئیس جدید سرویس جاسوسی بریتانیا معرفی شده و این در حالی است که این کشور به همراه آمریکا و دیگر متحدان غربی‌اش به دنبال تقویت توان دفاعی خود در برابر جاسوسی‌هایی هستند که ادعا می‌کنند از جانب چین و روسیه انجام می‌شود.

آقای مور ۵۷ ساله تنها چهار سال پیش از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی پیشین در سال ۱۹۹۱، به سرویس اطلاعاتی مخفی کشورش، اس‌آی‌اس پیوست. او یک مأمور اطلاعاتی موفق است که تا پیش از رسیدن به جایگاه امروزش در صدر یکی از قدرتمندترین سازمان‌های اطلاعاتی غربی، در در پست‌های مختلف دیپلماتیک و امنیتی خدمت می‌کرد. الکس یانگر، رئیس فعلی ام‌آی۶ قرار است پاییز امسال از قدرت کناره گیری کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ریچارد مور که اینک مدیر کل امور سیاسی وزارت امور خارجه است، روز چهارشنبه در مورد انتصاب خودش گفت: «خوشحالم و افتخار می‌کنم که از من خواسته شده تا رهبری سازمانی را که خودم در آن کار کرده‌ام، به دست بگیرم.»

رئیس آینده سرویس اطلاعاتی بریتانیا از ژانویه ۲۰۱۴ تا دسامبر ۲۰۱۷ در کسوت سفیر در ترکیه خدمت کرده و همچنین به عنوان معاون مشاور امنیت ملی مشغول به کار بوده است. وی که در لیبی متولد شده، در دانشگاه آکسفورد فلسفه، سیاست و اقتصاد خوانده و موفق به کسب بورس کندی برای تحصیل در دانشگاه هاروارد نیز شده است.

کارشناسان می‌گویند بزرگترین چالش پیش روی این مأمور برجسته اطلاعاتی چین است که ایالات متحده آن را دشمن اصلی ژئوپلیتیکی خود معرفی کرده است. در روزهای اخیر آمریکا و بریتانیا، روسیه و چین را به هک کردن اطلاعات مهم خود به ویژه در زمینه آزمایشات مربوط به ساخت واکسن کرونا متهم کرده‌اند.

با این حال از آنجا که بریتانیا مانند بسیاری دیگر از دیگر قدرت‌های جهان به دلیل بحران ناشی از شیوع کرونا با خطر افول اقتصادی و کسری بودجه روبروست، پیش‌بینی می‌شود که ریچارد مور نیز برای چالشی بزرگ‌تر، یعنی تأمین بودجه سازمان متبعوش، به ناچار لباس رزم بپوشد و وارد میدان شود. در جهانی که فعالیت‌های اطلاعاتی بدون بهره‌گیری از پیشرفت‌ها در ساحت فناوری رایانه‌ای ناممکن شده، مور مجبور خواهد بود که ضمن کسب داده‌های بسیار پر اهمیت از منابع مختلف، سازمان خود را از دستبرد سرویس‌های اطلاعاتی دیگر در امان بدارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دو اتهام بریتانیا به روسیه: مداخله در انتخابات و دزدی فرمول واکسن کرونا

انتقاد صدراعظم آلمان از عملیات جاسوسی «هکرهای روسی»؛ مرکل: مدرک کافی دارم

چرا نخست‌وزیر پیشین بریتانیا خواستار انحلال سازمان ملل متحد شد؟