دولت ایتالیا درصدد تمدید وضعیت اضطراری ناشی از شیوع ویروس کروناست

Giuseppe Conte
Giuseppe Conte Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نخست وزیر ایتالیا می‌گوید با توجه به ادامه شیوع ویروس کرونا در کشور، تمدید وضعیت اضطراری اقدامی ضروری و اجباری است.

آگهی

جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا با توجه به ادامه شیوع ویروس کرونا از تمدید شدن وضعیت اضطراری در این کشور تا نیمه ماه اکتبر دفاع کرد و چنین تصمیمی را درست و ضروری خواند.

آقای کونته روز چهارشنبه ۲۹ ژوئیه در مجلس سنای ایتالیا تاکید کرد تمدید وضعیت اضطراری به مسئولان دولتی اجازه می‌دهد از طریق صدور بخشنامه برای کنترل کانون‌های ویروس کرونا و تامین منابع مالی مورد نیاز سریعا اقدام کنند.

این تصمیم نخست وزیر ایتالیا و دفاع در حالی اعلام می‌شود که قرار است وضعیت اضطراری در این کشور تا پایان ماه ژوئیه، یعنی جمعه همین هفته ادامه داشته باشد.

آقای کونته در جلسه با نمایندگان مجلس سنا اعلام کرد این تمدید وضعیت اضطراری «اجتناب ناپذیر» و از بعضی جهات «اجباری» است. وضعیت اضطراری در ایتالیا از ۳۱ ژانویه آغاز شده و در ۶ ماهه اخیر ادامه داشته است. با تصمیم جدید دولت ایتالیا این دوره دست‌کم به ۹ ماه افزایش خواهد یافت.

نخست وزیر ایتالیا همچنین تاکید کرد: «با وجود منحنی نزولی مبتلایان به ویروس کرونا و همچنین کاهش فشار بر بخش بهداشت و درمان، آمارها از ادامه گسترش ویروس در کشور حکایت دارد.»

این تصمیم به دولت اجازه می‌دهد تا پروازها و ورود مسافران از کشورهایی که در وضعیت خطرناکی هستند را به حالت تعلیق در آورد. همچنین اعلام دوباره قرنطینه در مناطق با سطح شیوع بالای کرونا از دیگر اقداماتی است که در دوره وضعیت اضطراری، دولت می‌تواند برای مقابله با بیماری کووید-۱۹ از آن استفاده کند.

کونته در بخش دیگری از اظهاراتش خطاب به نمایندگان گفت: «تصمیم ما بر اساس بررسی علمی، سازمانی و عملیاتی است.» 

تصمیم دولت به تمدید وضعیت اضطراری، مخالفت ماتئو سالوینی رهبر حزب لگا که پیش‌تر خود عضوی از دولت ائتلافی با جنبش ۵ ستاره بود را به همراه دارد.

مجلس سنای ایتالیا با ۱۵۷ رای موافق در مقابل ۱۲۵ رای مخالف با درخواست دولت آقای کونته موافقت کرده است. مجلس سفلی ایتالیا نیز به این این درخواست دولت تا پایان امروز رای خواهد داد.

ادامه وضعیت اضطراری در ایتالیا در حالی در پارلمان این کشور به بحث گذاشته می‌شود که تاکنون بیش از ۲۴۶ هزار نفر در این کشوربه ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و از این تعداد ۳۵ هزار و ۱۲۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شمار موارد ابتلا به ویروس کرونا در جهان از ۱۷ میلیون نفر گذشت

نتایج تحقیقات: ویروس کرونا از ماه دسامبر در ایتالیا وجود داشته است

جنجال در ایتالیا بر سر تعطیلی یک مدرسه برای عید فطر