یک شرکت آلمانی حج آنلاین را هم وارد بازار کرد

PIC AP
PIC AP   -  Copyright  Dar Yasin/Copyright 2018 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی

یک شرکت آلمانی نرم‌افزاری طراحی کرده که چیزی مابین بازی‌های آنلاین و یک تور مجازی است. با این برنامه آنلاین افراد علاقه‌مند به مناسک حج می‌توانند در خانه‌شان بنشینند و از این دید و بازدید آنلاین لذت ببرند. آن هم وقتی با شیوع ویروس کرونا عملا برگزاری مناسک حج برای خیلی‌ها مقدور نیست.

مناسک حج امسال روز چهارشنبه ۲۹ ژوئیه آغاز می‌شود. به‌طور معمول ۲.۵ میلیون نفر به مدت ۵ روز در یکی از بزرگترین اجتماعات جهان از گوشه و کنار دنیا شرکت می‌کردند اما امسال و با شیوع ویروس کرونا مناسک حج هم تغییر کرده است.

بنابر اعلام وزارت حج عربستان سعودی «در سال جاری بین هزار تا ده هزار نفر از افرادی که هم‌اکنون در عربستان سعودی مستقر هستند می‌توانند در مناسک حج امسال حضور یابند.»

حج مناسکی گسترده به شمار می‌آید که مسلمانانی از ۱۶۰ کشور جهان را در شهر مکه گردهم می‌آورد.

حالا یک شرکت آلمانی در پی آن است تا بتواند از تجربیات دیجیتال برای ایجاد فضای زیارت حج استفاده کند.

حج آنلاین هم وارد بازار شد

به همین خاطر شرکت بی‌جی‌تک، استودیویی مستقر در شهر بن آلمان یک نرم‌افزار تعاملی ایجاد کرده است که به کاربران اجازه می‌دهد یک «حج مجازی» را تجربه کنند.

«مسلم 3D» شبیه یک بازی ویدیویی است که البته قابلیت یک تور آنلاین و مجازی را نیز دارد.

یک تور مجازی که می‌توانند کاربران آنلاین را به شیوه کاملا اسلامی به بازدید از مناسک و آیین حج ببرد.

چیزی بین بازی ویدیویی و موزه آنلاین

بلال شبيب، مدیر عامل این شرکت می‌گوید: «این برنامه ترکیبی از یک بازی ویدیویی و یک موزه مجازی است. این ایده از ده سال پیش به وجود آمد. حوزه فعالیت من توسعه بازی‌های ویدئویی است. طرفدار سرسخت بازی‌های ویدیویی هستم. بعضی اوقات تعجب می‌کردم که چرا چنین چیزی وجود ندارد تا بتوانم فرهنگ و تاریخ خودم را کشف کنم.»

برگزاری حج برای اسلام اساسی و یکی از پنج رکن دین است.

یک میلیون نفر «مسلم 3D» را دانلود کرده‌اند

شبیب می‌گوید که ده سال پیش ایده «مسلم 3D» به ذهنش رسید. آن را نخستین بار در ژانویه سال گذشته راه اندازی کرد و از آن زمان تاکنون توسط بیش از یک میلیون کاربر در سراسر جهان دانلود شده است.

او همچنین می‌افزاید: «پس از آنکه عربستان سعودی اعلام کرد حج امسال را به دلیل شیوع ویروس کرونا محدود خواهد کرد، روی آوردن مردم به این نرم‌افزار افزایش یافته است. البته باید اعتراف کنم که این نرم‌افزار نمی‌تواند جایگزینی برای حج واقعی باشد.»

این تجربه شبیه بازی های ویدئویی بسیار خاص است که می‌توانید با مراجعه به این مکان‌ها جوری به فضا نزدیک شوید که گویی آنجا هستید و به یک تجربه همه‌جانبه از فضا برسید.

مطالب مرتبط