از کلینیک‌ سیار تا سنگ‌ استریل برای رمی جمرات؛ آمادگی عربستان برای آغاز حج

Saudi Ministry of Media
Saudi Ministry of Media Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امسال برای اولین بار در تاریخ نوین این کشور، شمار زائران به دلیل شیوع ویروس کرونا محدود شده است و تنها ۱۰ هزار نفر از شهروندان سعودی و زائران خارجی مقیم این کشور اجازه دارند در حج شرکت کنند.

آگهی

عربستان سعودی از روز چهارشنبه میزبان جمع قابل توجهی از زائران مسلمان است که به سنت هرساله برای شرکت در مراسم حج به شهر مکه می‌روند.

با این وجود امسال برای اولین بار در تاریخ نوین این کشور، شمار زائران به دلیل شیوع ویروس کرونا محدود شده است و تنها ۱۰ هزار نفر از شهروندان سعودی و زائران خارجی مقیم این کشور اجازه دارند در حج شرکت کنند.

سال گذشته شمار زائران حج ۲.۵ میلیون نفر بود و به سنت هرساله بخش زیادی از این زائران نیز مسلمانانی از دیگر کشورهای جهان بودند.

امسال نمایندگان رسانه‌های خارجی نیز اجازه حضور در مراسم حج را ندارند.

شمار مبتلایان به ویروس کرونا در عربستان سعودی تا روز دوشنبه به حدود ۲۷۰ هزار نفر و شمار قربانیان آن به ۲۷۶۰ نفر رسید.

ریاض اعلام کرده است که استفاده از ماسک برای همۀ زائران اجباریست. زائران از آخر هفتۀ گذشته به تدریج وارد مکه شده‌اند، دمای بدن آنها در بدو ورود اندازه گرفته شده و سپس در قرنطینه نگه داشته شده‌اند.

بر اساس سندی که از سوی وزارت حج عربستان منتشر شده، به هر کدام از زائران کیت‌هایی داده شده است که در داخل آن سنگریزه‌های استریل شده برای مراسم رمی جمرات، مواد ضدعفونی کننده، تعدادی ماسک، یک فرش کوچک برای نماز و همچنین یک دست لباس احرام گذاشته شده است.

دولت اعلام کرده است که مراکز بهداشتی، کلینیک‌های سیار و آمبولانس‌های زیادی را در حالت آماده باش قرار داده تا در کوتاهترین زمان ممکن به نیازهای بهداشتی زائران پاسخ دهند.

گردشگری مذهبی هر سال حدود ۱۲ میلیارد دلار برای عربستان سعودی درآمد دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تردید ریاض برای یک تصمیم بزرگ؛ لغو یا برگزاری مراسم حج؟

توافق تهران و ریاض کام حجاج ایرانی را پس از ۷ سال شیرین کرد

سلمان رشدی چند شب پیش از چاقو خوردن خواب دیده بود