چین پرچم خود را بر فراز کنسولگری آمریکا در چنگدو به اهتزاز درآورد

چین کنسولگری آمریکا در شهر چنگدو را تحت کنترل خود درآورد
چین کنسولگری آمریکا در شهر چنگدو را تحت کنترل خود درآورد Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت خارجه چین پس از صدور دستور تعطیلی کنسولگری آمریکا در چنگدو اعلام کرد که برخی کارکنان این کنسولگری به فعالیت‌‌های خارج از حیطه ماموریت خود مبادرت می‌کنند و بواسطه مداخله در امور داخلی چین امنیت و منافع این کشور را به خطر انداخته‌‌اند.

آگهی

چین سه روز پس از درخواست تعطیلی کنسولگری ایالات متحده آمریکا در چنگدو روز دوشنبه کنترل این مکان دیپلماتیک را در دست گرفت.

مسئولان چینی صبح روز دوشنبه بیست و هفتم ژوئیه وارد ساختمان کنسولگری آمریکا در چنگدو شده و کنترل این محل را در دست گرفتد.

بر اساس گزارش‌ها دیپلمات‌ها و کارکنان کنسولگری آمریکا در چنگدو پیش‌تر اسناد و وسائل موجود در ساختان کنسولگری را تخلیه کرده و ساعاتی پیش از ورود مسئولان چینی محل را ترک کرده بودند.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از خبرنگاران خود در محل ورود مسئولان چینی به محوطه ساختمان کنسولگری آمریکا در چنگدو را تایید کرده است.

خبرگزاری فرانسه در گزارش خود آورده است که برخلاف روزهای قبل به خبرنگاران و رسانه‌ها اجازه داده نشد تا به ساختمان این نمایندگی دیپلماتیک در شهر چنگدو نزدیک شوند.

وزارت امور خارجه چین نیز با انتشار بیانیه‌ای ضمن تایید بسته شدن کنسولگری آمریکا در چنگدو اعلام کرده که پکن کنترل ساختمان این کنسولگری را در ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی در دست گرفته است.

دستگاه دیپلماسی چین پس از صدور دستور تعطیلی کنسولگری آمریکا در چنگدو اعلام کرد که برخی کارکنان این کنسولگری به فعالیت‌‌های خارج از حیطه ماموریت واگذار شده به آنها مبادرت می‌کنند و بواسطه مداخله در امور داخلی چین امنیت و منافع این کشور را به خطر انداخته‌‌اند.

کنسولگری آمریکا در چنگدو که سال ۱۹۸۵ فعالیت خود را آغاز کرده بود روز جمعه در پی دستور پکن رسما تعطیل شد تا تنش و مناقشه میان پکن و واشنگتن که مدت‌ها است با جنگ تجاری آغاز و سپس بر سر موضوعاتی چون هنگ‌کنگ، دریای جنوبی چین و مسائل حقوق بشری تشدید شده وارد مرحله تازه‌ای شود.

تصمیم پکن برای تعطیل کردن کنسولگری آمریکا در چنگدو پاسخی سریع و متقابل از سوی چین به بسته شدن کنسولگری این کشور در شهر هیوستون آمریکا است که دستور آن پیش‌تر با طرح اتهام جاسوسی از سوی دولت ترامپ صادر شده بود.

پکن پیش از این ضمن محکوم کردن اقدام واشنگتن در بستن کنسولگری چین در هیوستون اعلام کرده بود که به سرعت اقدامی متقابل را در این خصوص انجام خواهد داد.

وزارت خارجه چین در بیانیه‌ای که به همین منظور منتشر شده بود اعلام کرد که ساختمان کنسولگری کشورش در هیوستون قلمرو ملی چین محسوب می‌شود. در این بیانیه اقدام ایالات متحده در بستن و نفوذ ماموران آمریکایی به ساختمان کنسولگری به شدت مورد انتقاد قرار گرفته بود.

وزارت امور ایالات متحده آمریکا اما با انتشار بیانیه‌ای «صیانت از حقوق معنوی ایالات متحده و حفاظت از اطلاعات خصوصی آمریکا» را به عنوان دلیل اصلی صدور دستور تعطیلی و تخلیه کنسولگری چین در هیوستون اعلام کرده بود.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز روز پنجشنبه در سخنانی گفته بود که کنسولگری چین در هیوستون به مرکزی برای «جاسوسی و سرقت اموال معنوی آمریکا» تبدیل شده است.

این تنش دیپلماتیک در حالی صورت می‌گیرد که دستگاه قضایی آمریکا به تازگی دو هکر چینی را به انجام ماموریتی از سوی سرویس‌های جاسوسی این کشور برای سرقت اطلاعات مربوط به تحقیقات مرتبط با تهیه و تولید واکسن ویروس کرونا متهم کرد.

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چین در «اقدامی متقابل» برای دیپلمات‌های آمریکایی محدودیت‌ وضع می‌کند

«بهتر از مردان واقعی»؛ دختران چینی دوست‌پسر ساخته هوش مصنوعی را ترجیح می‌دهند

سال اژدها، سالی خوش‌یمن در تقویم قمری چینی که خرد و کامیابی می‌آورد