افزایش تنش میان پکن و واشنگتن؛ کنسولگری چین در تگزاس به درخواست آمریکا بسته می‌شود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
The Chinese consulate in Houston
The Chinese consulate in Houston   -   کپی رایت  Euronews

چین روز چهارشنبه اعلام کرد که ایالات متحده از این کشور خواسته تا کنسولگری خود را در هیوستون تگزاس ببندد، اقدامی که پکن آن را «تحریک آمیز» توصیف کرد.

وانگ ونین، سخنگوی وزارت خارجه چین، به خبرنگاران گفت: «این یک تحریک سیاسی است که به طور یک طرفه توسط طرف آمریکایی صورت گرفته و نقض جدی قوانین بین‌المللی است.»

سخنگوی وزارت خارجه چین تصریح کرد که اگر دولت آمریکا این تصمیم نادرست خود را لغو نکند باید در انتظار واکنش متقابل پکن باشد. 

هر چند آقای وانگ این اقدام آمریکا را به شدت محکوم کرد ولی در مورد دلیل این تصمیم دولت دونالد ترامپ توضیحی نداد.

وزارت خارجه آمریکا متعاقباً با انتشار بیانیه‌ای تأیید كرد كه با هدف «صیانت از حقوق معنوی ایالات متحده و حفاظت از اطلاعات خصوصی آمریکا» به چین دستور داده تا كنسولگری خود را در هیوستون تعطیل کند.

ایالات متحده اخیرا هکرهای چین را به تلاش برای سرقت داده‌ها و تحقیقات صورت گرفته برای کشف واکسن مقابله با ویروس کرونا متهم کرده بود.

بنا بر اعلام رسانه‌های محلی هیوستون، آتش‌نشانان سه شنبه شب و در پی آتش گرفتن اسناد تلنبار شده در حیاط ساختمان کنسولگری چین به این محل اعزام شده بودند.  

پلیس هیوستون نیز در پیامی توییتری اعلام کرد که مقام‌های چینی مانع از ورود ماموران به ساختمان کنسولگری شده‌اند. 

چین دارای پنج کنسولگری در ایالات متحده است. کنسولگری این کشور در هیوستون تگزاس در سال ۱۹۷۹ افتتاح شده و تاکنون پرونده ۹۰۰ هزار شهروند چینی ساکن آمریکا در آن ثبت شده است. 

تصمیم جدید دولت آمریکا علیه چین در شرایطی اتخاذ شده که تنش میان دو کشور در پی تصویب قانون بحث‌برانگیز امنیت ملی در هنگ‌کنگ، طرح اتهام جاسوسی عوامل دولت چین از پروژه تولید واکسن کرونا در ایالات متحده و وخامت وضعیت حقوق بشر در شمال غرب چین، افزایش یافته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید