Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

افزایش تنش‌ها با چین؛ دو ناو آمریکایی به دریای چین جنوبی بازگشتند

افزایش تنش‌ها با چین؛ دو ناو آمریکایی به دریای چین جنوبی بازگشتند
Copyright PHAN Eben Boothby/U.S. Navy
Copyright PHAN Eben Boothby/U.S. Navy
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با افزایش تنش ها بین آمریکا و چین برای دومین بار در دو هفته اخیر، نیروی دریایی ایالات متحده دو ناو هواپیمابر نیمیتز و رونالد ریگان را در دریای جنوبی چین مستقرکرد.

آگهی

نیروی دریایی ایالات متحده آمریکا روز جمعه اعلام کرد که برای دومین بار در دوهفته گذشته، دو ناو هواپیمابر در دریای چین جنوبی مستقر کرده است.

این دو ناو هواپیمابر که نام آنها «نیمیتز» و «رونالد رایگان» است در اوائل ماه جاری میلادی، بین چهارم تا ششم ژوئیه نیز به این منطقه آمدند تا در یک رزمایش دریایی شرکت کنند.

اعزام ناوهای آمریکایی به دریای چین جنوبی با افزایش تنش‌ها بین دو ابرقدرت جهان در پیوند است. مقامات آمریکا و چین بارها در هفته‌های اخیر یکدیگر را به افزایش تنش‌ها در این منطقه متهم کرده‌اند.

جیم کرک، آدمیرال و فرماندهی ناو هواپیمابر نیمیتز می‌گوید: «این دو ناو در دریای چین جنوبی و بر اساس قوانین بین‌المللی به دنبال تقویت تعهدات خود برای یک منطقه آزاد در اقیانوس هند و آرام هستند.»

در بیانیه نیروی دریایی آمریکا همچنین آمده است که حضور این ناوهای آمریکایی در منطقه در واکنش به یک رویداد جهانی یا سیاسی نیست و تنها به این دلیل است که روابط بین واشنگتن و پکن به علت شیوع ویروس کرونا و همچنین اتفاقات اخیر در هنگ کنگ متشنج شده است.

با وجود آن که دریای چین جنوبی در میان کشورهای چین، برونئی، مالزی ، فیلیپین ، تایوان و ویتنام واقع شده، اما پکن ادعای مالکیت بر ۹۰ درصد آب‌های آن را دارد. چین در اوایل ماه جاری میلادی یک رزمایش نظامی در این دریا برگزار کرد، رزمایشی که دو کشور منطقه یعنی ویتنام و فیلیپین آن را به شدت محکوم کردند.

Chief Mass Communication Specialist (SW/NAC) Spike Call/Chief Mass Communication Specialist (SW/NAC) Spike Call
ناو رونالد ریگانChief Mass Communication Specialist (SW/NAC) Spike Call/Chief Mass Communication Specialist (SW/NAC) Spike Call

ایالات متحده در غرب اقیانوس آرام تا نزدیکی دریای چین جنوبی، در یک شعاع ۱۵۰۰ کیلومتری، بارها رزمایش نظامی برگزارکرده است و مدت‌هاست سه ناو هواپیمابر این کشور در آب‌های این منطقه مستقر هستند.

ارزش کالاهای تجاری و منابع انرژی فسیلی، نفت و گاز که سالانه از دریای چین جنوبی توسط کشتی‌ها و نفت کش‌ها جابجا می‌شوند بیشتر از ۳ تریلیون دلار است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چین در اقدامی متقابل خواستار تعطیلی کنسولگری آمریکا در چنگدو شد

ترکیه قرارداد خرید ۴۰ فروند جنگنده‌ اف-۱۶ از آمریکا را امضا کرد

نشست صلح اوکراین؛ کدام‌یک از رهبران کشورهای دنیا به سوئیس سفر می‌کنند؟ غایبان اصلی چه افرادی هستند؟