متهم آتش‌‌سوزی کلیسا در نانت فرانسه دوباره بازداشت شد و اعتراف کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
متهم آتش‌‌سوزی کلیسا در نانت فرانسه دوباره بازداشت شد و اعتراف کرد
Copyright  SEBASTIEN SALOM-GOMIS/AFP or licensors

فردی که در ابتدا به گمان دست داشتن در آتش سوزی عمدی یک کلیسا در نانت واقع در غرب فرانسه بازداشت و پس از چند ساعت آزاد شده بود، بار دیگر بازداشت شد و به جرم خود اعتراف کرد.

این فرد که نام او فاش نشده، یک پناهنده رواندایی‌تبار ۳۹ است که به صورت داوطلبانه در کلیسای نانت کار می‌کرد و در هنگام حادثه در محل حضور داشت.

کلیسای جامع نانت بامداد شنبه ۱۸ ژوئیه (۲۸ تیر) آتش گرفت و با گذشت بیش از یک ساعت، آتش‌نشانان توانستند شعله‌های سرکش آن را مهار کنند. در همان روز مقامات فرانسوی گفتند که این آتش‌سوزی «عمدی» بوده و با انگیزه «مجرمانه» به وجود آمده است. از همین رو فردی را که در آنجا حضور داشت بازداشت کردند، اما این فرد بعد از بازجویی و چند ساعت بازداشت موقت، آزاد شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پلیس نانت بار دیگر با کشف سرنخ‌هایی از دست داشتن مظنون روز اول در آتش‌سوزی، او را بازداشت کرد و از او اعتراف گرفت.

کوانتن شابر، وکیل متهم به روزنامه محلی پرس‌اوسئان گفت موکلش اعتراف کرده که در سه نقطه از کلیسا عمدا آتش روشن کرده، اما از این کار خود «به شدت پشیمان» است. کشف سه نقطه کانونی آتش در درون کلیسا از ابتدا فرضیه عمدی بودن این رویداد را تقویت کرده بود. دو کانون آتش روی ارگ‌های بزرگ و کوچک و کانون سوم درون تابلو برق ساختمان بوده است.

بر اساس قوانین فرانسه، متهم ممکن است به زندان تا ۱۰ سال و پرداخت جریمه نقدی تا ۱۵۰ هزار یورو محکوم شود.

کلیسای جامع نانت که به کلیسای پطرس و پولس مقدس معروف است، یک بنای تاریخی است که بیش از ۵۰۰ سال قدمت دارد و یک بار هم در سال ۱۹۷۲ طعمه حریق گسترده‌ای شده بود. بازسازی بنا پس از آن آتش‌سوزی ۱۳ سال طول کشید.