بحران در فقیرترین کشور جهان عرب عمیق‌تر می‌شود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
  بحران در فقیرترین کشور جهان عرب عمیق‌تر می‌شود
کپی رایت  Hani Mohammed/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.

نزدیک به یکصد تن از کارکنان بخش پزشکی در یمن بدلیل ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده‌اند و شیوع این ویروس بحران در فقیرترین کشور جهان عرب را که درگیر جنگ داخلی است عمیق‌تر کرده است. 

به گزارش مدگلوبال، ۹۷ کادر پزشکی که تا با امروز در یمن و بدلیل بیماری کووید۱۹ درگذشته‌اند متخصصان بیماریهای عفونی، مدیران بخش پزشکی و داروخانه‌ها و ماماها بوده‌اند.  

یمن در کنار کمبود غذا، با کمبود خدمات پزشکی و پزشک روبروست و نظام بهداشت آن در سایه جنگ داخلی که بیش از پنج سال است ادامه دارد، در حال فروپاشی است. حتی قبل از آن که ویروس کرونا در این کشور شیوع یابد برای هر ۱۰ هزار یمنی فقط ۱۰ دکتر وجود داشت.

هیچ کشور دیگری به اندازه یمن امروزه دستخوش شدیدترین بحران انسانی نیست. آمار دولتی که جامعه بین الملل آن را به رسمیت می شناسد شمار مبتلایان به ویروس کرونا را یک‌هزار و ۶۷۴ نفر و تعداد قربانیان ناشی از این ویروس را ۴۶۹ نفر اعلام کرده است.  

این درحالی است که سازمان ملل متحد بار دیگر نسبت به کمبود شدید مواد غذایی در شش ماه پیش رو در یمن که اقتصادش ویران است هشدار داد. به گزارش سازمان ملل متحد، شمار یمنی‌هایی که از کمبود شدید مواد غذایی رنج می‌برند در جنوب این کشور از ۲ میلیون نفر به ۳.۲ میلیون نفر افزایش پیدا خواهد کرد. 

یمن در چندین جبهه در تنگنا و با بحران روبروست. آنچه به این بحران‌ها دامن زده است جبهه‌ای است که در آن از یک سو حوثی‌های تحت حمایت ایران و در سوی دیگر آن دولت تحت حمایت ائتلافی به رهبری عربستان سعودی، می‌جنگند.