اولین نماز جمعه در ایاصوفیه استانبول پس از۸۶ سال برپا شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ایا صوفیه
ایا صوفیه   -  Copyright  AP/Turkish Presidency

نماز جمعه برای نخستین بار پس از سال ۱۹۳۴ در محل ایاصوفیه که تا پیش از این کاربری موزه داشت اما با تصمیم مقام‌های قضایی ترکیه به مسجد تغییر کاربری داد برپا می‌شود.

علی یرلیکایا، استاندار استانبول روز پنجشنبه ۲۳ ژوئیه (۲ مرداد) بدون توجه به اعتراض‌های صورت گرفته در تغییر کاربری این مکان، گفت: «مسلمانان هیجان‌زده هستند، همه می‌خواهند در آغاز به‌کار این مکان به‌عنوان مسجد حضور داشته باشند.»

این بنای ۱۵۰۰ ساله که جزو میراث جهانی یونسکو است در سال ۱۹۳۴ به موزه تبدیل شد. اما عالی ترین مرجع قضایی ترکیه در امور اداری دو هفته پیش دستور سال ۱۹۳۴ میلادی مبنی بر تبدیل ایاصوفیه به موزه را لغو کرد. رجب طیب اردوغان بلافاصله پس لغو این دستور اعلام کرد که کاربری ایاصوفیه از موزه به مسجد تغییر پیدا کرده است.

این تصمیم از سوی رهبران مذهبی و سیاسی از جمله پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان مورد انتقاد قرار گرفت.

ایاصوفیه به‌عنوان یک کلیسای جامع ارتدوکس ساخته شد اما با قدرت گرفت عثمانی‌ها این کلیسا به مسجد تبدیل شد و پس از آن کاربری موزه گرفت.

استاندار استانبول در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که «افرادی که می‌خواهند در نماز جمعه شرکت کنند با خود ماسک داشته باشند، جانماز مخصوص خود را بیاورند و صبر و فهم از خود نشان دهند.»

وی تاکید کرد که در محل برگزاری نماز، مراقبت‌های بهداشتی تدارک دیده شده است.

علی ارباس، وزیر امور مذهبی ترکیه نیز گفت که حدود هزار نفر می‌توانند همزمان در محل نماز شرکت کنند.