Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

پاپ تبدیل ایاصوفیه به مسجد را «عمیقا دردناک» خواند

پاپ تبدیل ایاصوفیه به مسجد را «عمیقا دردناک» خواند
Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان روز ۱۳ ژوئیه (۲۳ تیر) تصمیم دولت ترکیه مبنی بر تغییر کاربری موزه ایاصوفیه در استانبول به مسجد را «عمیقا دردناک» خواند.

آگهی

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان روز ۱۳ ژوئیه (۲۳ تیر) به تصمیم دولت ترکیه مبنی بر تغییر کاربری موزه ایاصوفیه در استانبول به مسجد واکنش نشان داد.

او در سخنرانی خود که از واتیکان ایراد می‌شد گفت: «من به ایاصوفیه فکر می‌کنم و عمیقا دردمند هستم.»

رهبر کاتولیک‌های جهان توضیح بیشتری نداد اما اظهارات او آشکارا به تصمیم جدید رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در تغییر کاربری بنای ایاصوفیه از موزه به مسجد اشاره دارد.

روز جمعه ۱۰ ژوئیه (۲۰ تیر) پس از آن که دیوان عالی ترکیه حکم داد که کاربری اصلی بنای ایاصوفیه «مسجد» است، رئیس جمهور این کشور ایاصوفیه را به سازمان امور دینی آن کشور واگذار کرد و بازگشایی آن به عنوان مسجد را اعلام کرد.

ایاصوفیه که در ورودی تنگه بسفر واقع شده، یک کلیسای باستانی بوده است که در قرن ششم میلادی ساخته شده و در قرن پانزدهم در دوران امپراطوری عثمانی به مسجد تبدیل شده است. دولت لائیک مصطفی کمال آتاتورک در سال ۱۹۳۴ میلادی با صدور دستوری ایاصوفیه را به موزه تبدیل کرده بود.

پیش‌تر کلیسای ارتدوکس روسیه با ابراز تاسف از تصمیم جدید دیوان عالی ترکیه گفته بود غیرقانونی خواندن موزه بودن ایاصوفیه، به انشقاق‌های بیشتر منجر خواهد شد.

بنای ایاصوفیه که در بین مسیحیان با عنوان «سنت صوفیه» شناخته می‌شود یکی از بناهای نمادین گذشته ارتدوکس استانبول محسوب می‌شود.

ایاصوفیه به عنوان میراث جهانی یونسکو شناخته می‌شود و هر سال میلیون‌ها نفر برای مراقبه، تفکر یا بازدید از معماری این بنا به استانبول سفر می‌کنند.

این بنا بزرگترین جاذبه توریستی استانبول به شمار می‌رود. تنها در سال گذشته ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار گردشگر از این مکان بازدید کردند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شرایط متلاطم عراق؛ پاپ: سفرم را خواهم رفت تا با مردم رنج‌دیده دیدار کنم

دیدار مایک پمپئو از مسجد رستم پاشا در استانبول

انتشار بیش از سه هزار و ۲۰۰ عکس دیده نشده از دوران قاجار توسط کاربری ناشناس از آرشیو «کاخ گلستان»