مدیرکل سازمان جهانی بهداشت در پاسخ به پمپئو: در دوره کرونا سیاست باید قرنطینه شود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
AP Photo
AP Photo   -   کپی رایت  AP Photo

سازمان جهانی بهداشت ادعاهای مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در خصوص استقلال این سازمان را رد کرد.

روز پنجشنبه ۲۳ ژوئيه، تدروس آدهانوم، مدیر کل سازمان جهانی بهداشت ضمن تکذیب ادعاهای وزیر خارجه آمریکا در خصوص عدم استقلال این سازمان تاکید کرد که چنین اظهاراتی باعث منحرف شدن این سازمان از انجام وظیفه خود در مبارزه با ویروس کرونا نخواهد شد.

اظهارات آقای آدهانوم پاسخی است به صحبت‌های تندی که پمپئو روز سه‌شنبه در ملاقات با مقام‌های انگلیسی در خصوص سازمان جهانی بهداشت طرح کرده بود. روزنامه گاردین گزارش داده بود که آقای پمپئو در آن جلسه مدعی شده که سازمان جهانی بهداشت تحت اختیار چین بوده و مقصر اصلی مرگ بریتانیایی‌ها در اثر ابتلا به ویروس کرونا همین سازمان است. او همچنین سازمان جهانی بهداشت را یک نهاد سیاسی و نه یک سازمان علمی معرفی کرده بود.

رئيس سازمان جهانی بهداشت همچنین در ادامه پاسخ خود به اظهارات پمپئو افزود: «ادعاهایی که وزیر خارجه آمریکا طرح کرده کاملا بی اساس و غیر قابل قبولند. تمرکز اصلی ما در سازمان جهانی بهداشت نجات جان انسان‌ها در سراسر جهان است و طرح چنین اظهاراتی باعث انحراف حواس ما نخواهد شد.»

آقای آدهانوم همچنین تاکید کرد سیاسی نگاه کردن به موضوع بیماری کووید-۱۹ یکی از اصلی‌ترین خطرهایی است که در مسیر مبارزه با بیماری می‌تواند به وجود بیاید. او در ادامه افزود: «سیاست و حزب گرایی اوضاع را در مسیر مبارزه با ویروس کرونا بدتر می‌کند. کووید-۱۰ هیچ مرز، ایدئولوژی یا حزب سیاسی نمی‌شناسد و به مسیر خود ادامه می‌دهد.» مدیر کل سازمان جهانی بهداشت همچنین تاکید کرد که «سیاست در کووید-۱۹ باید قرنطینه شود.»

آقای آدهانوم ماه‌ها زیر فشار حملات دونالد ترامپ قرار داشته چرا که رئيس جمهوری آمریکا معقتد است سازمان جهانی بهداشت مانند «دست نشانده چین» در روند مبارزه با ویروس کرونا برخورد کرده است. رئيس جمهوری آمریکا همچنین بالاخره خروج این کشور را از سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد.

ایالات متحده در حالی از سازمان جهانی بهداشت خارج شد که بیشترین تعداد مبتلایان و قربانیان در اثر بیماری کووید-۱۹ در جهان را دارد.

تدروس آدهانوم بار دیگر از مردم خواست به محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها احترام بگذارند و اجازه ندهند با ساده‌انگاری زندگی خود و دیگر افراد به خطر بیفتد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید