حرکتی کم‌سابقه در کلیسای کاتولیک؛ هفت زن متقاضی مقام‌هایی همچون اسقفی و سفیری شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
 عکس تزیینی است Gene J. Puskar
عکس تزیینی است Gene J. Puskar   -  کپی رایت  AP Photo

هفت زن روز چهارشنبه اعلام کردند که نامزد انتصاب در پست‌هایی شده‌اند که تا کنون در ساختار کلیسای کاتولیک تنها در اختیار مردان بوده است؛ مقام‌هایی همچون دیاکون، اسقف، سفیر پاپ، کشیش منطقه و واعظ.

گمان می‌رود این درخواست آنها آشفتگی‌هایی را در کلیسای کاتولیک در پی داشته باشد و احتمالا اصلاحاتی را در این ساختار مذهبی منجر شود.

آغازگر این حرکت زنی به نام آن سوپا بوده است. او پیش از این در ۲۵ ماه مه اعلام کرده بود که متقاضی انتصاب در پست اسقف اعظم شهر لیون فرانسه است.

فیلیپ بربرن، اسقف اعظم کلیسای کاتولیک شهر لیون سال گذشته در پی اتهامات سکوت و مخفی کردن یک پرونده کودک آزاری کشیشان در این شهر محاکمه شد. او در این رابطه محبور شد از مقام خود کناره گیری کند.

خانم سوپا این درخواست خود را یک اقدام نمادین برای «برانگیختن آگاهی‌ها درباره نامرئی بودن زنان در کلیسای کاتولیک» توصیف کرده است.

«زمان احقاق حقوق برابر برای زنان فرا رسیده»

بر اساس سنت کلیسای کاتولیک، این شخص پاپ است که دیاکون‌ها، اسقف‌ها، سفرا، کشیشان منطقه و واعظان را از میان اسامی پیشنهادی توسط نماینده پاپ در کلیسای فرانسه انتخاب می‌کند؛ اسامی که تا کنون همواره مردانه بودند.

اما روز چهارشنبه هفت نامزد جدید پیدا شد که تلاش دارند این سنت مردانه را بشکنند.

در میان این هفت نفر نام لوآن روشر، یک زن تراجنسی نیز دیده می‌شود که برای مقام دیاکون نامزد شده است. او می‌گوید: «زنان نیز به همان اندازه مردان کاریزما دارند و اکنون زمان آن رسیده تا به زنان نیز در کلیسای کاتولیک حق برابر داده شود و صدای زنان شنیده شود.»

این زنان می‌دانند که راه سختی را در پیش گرفته‌اند. آنها به این موضوع اشاره دارند که سکوت زنان در کلیسای کاتولیک قرنهاست ادامه دارد. آنها می‌گویند با زنان زیادی گفتگو کرده‌اند که از ترس از دست دادن شغل‌های کوچکی همچون تدریس که به لطف کلیسای کاتولیک دارند، حاضر به طرح چنین تقاضاهایی نیستند.