جواد ظریف در مسکو با پوتین یک ساعت تلفنی صحبت کرد

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که به مسکو سفر کرده بود، گفت که در این کشور یک ساعت با ولادیمیر پوتین «صحبت تلفنی امن» داشته است.

آگهی

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که به مسکو سفر کرده بود، گفت که در این کشور یک ساعت با ولادیمیر پوتین «صحبت تلفنی امن» داشته است.

وی دلیل این «صحبت تلفنی امن» را پروتکل‌ ویژه کرونایی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه عنوان کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران گفت که در این گفت‌وگوی تلفنی پیام رئیس جمهوری ایران درباره برجام و برخی مسائل دوجانبه را به پوتین منتقل کرده است.

جواد ظریف همچنین درباره قراداد همکاری میان ایران و روسیه گفت که این قرارداد در زمان ریاست جمهوری خاتمی منعقد شده و ۱۰ ساله بوده و دو بار تمدید شده است.

وی افزود: «هشت ماه دیگر این قرارداد ۲۰ ساله می‌شود.» وی تاکید کرد که با پوتین به توافق رسیده‌اند که در قرارداد بازنگری شود و اگر کسی مخالفت نکند تمدید شود.

وزیر امور خارجه ایران افزود: « بهتر دیدیم یک قرارداد جامع راهبردی درازمدت تدوین شود و قرارداد به‌روز شود و نهایتا امضا و برای تصویب به مجلس ارائه شود.»

تمدید قرارداد همکاری ایران و روسیه در حالی مطرح می شود که هیأت دولت ایران یک ماه پیش در تاریخ ۳ تیر به ریاست حسن روحانی، پیش‌نویس نهایی برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های جامع ایران و چین را بررسی و تأیید کرده بود. این نوع همکاری دو جانبه واکنش‌های زیادی را ایجاد کرده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همکاری ۲۵ ساله ایران و چین از دید کارشناسان؛ آیا توافق با پکن استعماری است؟

حسن نصرالله خواستار حضور شرکت‌های چینی برای سرمایه‌گذاری در لبنان شد

دادگاه عالی روسیه ممنوعیت نامزدی رقیب پوتین را تایید کرد