اگر به فکر محیط زیست نباشیم خرس‌های قطبی تا سال ۲۱۰۰ از زمین محو می‌شوند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
artin Meissner
artin Meissner   -   کپی رایت  AP

زنگ خطر تغییرات اقلیمی مدتهاست که به صدا در آمده است. یکی از تازه‌ترین مطالعات انجام شده می‌گوید اگر روند تولید گازهای گلخانه‌ای و تخریب محیط زیست همینطور ادامه یابد جمعیت خرس‌های قطبی تا سال ۲۱۰۰ میلادی از روی کره زمین محو خواهد شد.

این مطالعات که طی ۶ دهه اخیر بر زندگی خرس‌های قطبی متمرکز بوده، نشان می‌دهد که اگر انسان به تولید گازهای گلخانه‌ای و آلوده ساختن
محیط زیست ادامه دهد و در رفتارهای محیط زیستی خود تغییری به وجود نیاورد آنوقت ۲۰ هزار خرس قطبی باقی مانده در جهان ممکن است تا سال ۲۱۰۰ از روی زمین محو شوند.

دشواری خرس‌های قطبی برای دستیابی به غذا

یخ‌های قطب شمال رو به کوچکتر شدن است و به این ترتیب دستیابی خرس‌های قطبی به غذا و خوراک نیز دشوارتر خواهد شد.

نتایج این تحقیق که در نشریه «نیچر ورلد نیوز» منتشر شده، نشان می‌دهد که تا سال ۲۰۷۵ میلادی کاهش زیستگاه‌های خرس قطبی به حذف کامل فضا و شرایط کافی برای ادامه حیات توله خرس‌های قطبی و در نهایت از بین رفتن این گونه جانوری منجر خواهد شد.

«ابتدا توله خرس‌های قطبی می‌میرند»

استیون امستراپ دانشمند ارشد موسسه بین‌المللی خرس‌های قطبی که در این پروژه مطالعاتی نیز مشارکت داشته می‌گوید: «آنچه در نتایج پژوهش به آن رسیدیم این است که ما توله خرس‌ها را از دست می‌دهیم. آنها به دنیا می‌آیند اما خرس‌های قطبی ماده ناتوان از شیر دادن به آنها هستند چرا که بدنشان چربی و توان کافی ندارد. بنابراین بدون شیر دادن به توله خرس‌ها آنها توان تاب‌آوری زمستان سخت را نخواهند داشت.»

او می‌افزاید: «واقعیت زندگی پستانداران این است که نمی‌توانند بدون دسترسی به غذا برای مدت طولانی دوام بیاورند.»

«خرس‌های قطبی به پوستر تغییرات اقلیمی بدل شده‌اند»

پیتر مولنار، استاد دانشگاه تورنتو می‌گوید: «زندگی خرس‌های قطبی به پوستر تغییرات اقلیمی تبدیل شده است. خرس‌های قطبی بالای جهان نشسته‌اند و اگر یخ‌های قطب شمال همینطور رو به زوال روند آنها دیگر جایی برای رفتن ندارند.»

خرس‌های قطبی از سوی اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) در فهرست در خطر انقراض قرار گرفته‌اند. تغییرات اقلیمی عامل اصلی کاهش جمعیت این گونه جانوری است.

دسترسی محدود خرس‌های قطبی به پهنه‌‌های یخی

بر اساس یافته‌های این تیم تحقیقاتی‌ «دسترسی به پهنه‌های یخی که خرس‌های قطبی روی آن‌ها طعمه‌های خود را شکار می‌کنند نیز محدود می‌شود.»

البته باید این نکته را در نظر گرفت که این پیش‌بینی‌ها تنها در صورتی درست از کار در می‌آید که روند رو به اضمحلال تغییرات جوی به همین شکل ادامه بیابد یا در سال‌های پیش وخیم‌تر شود. این نکته را کارشناسان در بخش‌هایی از این تحقیق خاطرنشان کرده‌اند.

حتی اگر مدیریت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای موفقیت‌آمیز پیش رود نیز بخش‌هایی از جمعیت خرس قطبی از بین خواهند رفت.