بولتون از اسرائیل خواست پیش از انتخابات آمریکا فکری به حال امنیت خود کند

جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی دولت آمریکا
جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی دولت آمریکا Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جان بولتون در بخشی دیگر از مصاحبه با رادیو ارتش اسرائیل ضمن ابراز بی اطلاعی نسبت به منشا انفجارهای اخیر در تاسیسات هسته‌ای و مراکز نظامی ایران، از عاملان این حملات حمایت کرد.

آگهی

جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید ضمن تاکید بر اجرای هرچه سریعتر طرح الحاق کرانه باختری رود اردن از اسرائیل خواست تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر در راستای منافع امنیت ملی خود عمل کند.

آقای بولتون که با یک شبکه رادیویی متعلق به ارتش اسرائیل سخن می‌گفت با اشاره به این که چند ماه آینده بهترین فرصت برای تقویت امنیت اسرائیل است، تاکید کرد: « هر کس که دغدغه خاورمیانه را دارد باید نگران پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات و دومین دوره ریاست جمهوری او باشد.»

مشاور سابق و مغضوب امنیت ملی رئیس جمهوری آمریکا همچنین در این گفتگوی رادیویی تاکید کرده که خروج دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای ایران در سال ۲۰۱۸ برای جلب نظر رای دهندگان به وی صورت گرفته و به همین دلیل است که اسرائیل بایست نگران آنچه پس از انتخاب مجدد وی روی خواهد داد، باشد.

آقای بولتون در توضیح این بخش از سخنان خود می‌گوید که در صورت پیروزی احتمالی دونالد ترامپ، وی در دور دوم ماموریت خود دیگر در پی جلب نظر رای‌دهندگان نخواهد بود.

ترامپ پس از انتخاب مجدد قابل پیش‌بینی نیست

به گفته جان بولتون: «رویکرد دونالد ترامپ بیش از هرچیز تحت تاثیر سیاست‌های داخلی آمریکا است و به همین دلیل اگر بار دیگر در ماه نوامبر انتخاب شود، نمی‌دانیم که در این صورت، وی پس از فارغ شدن از محدودیت‌های و قید و بندهای انتخاباتی چه تصمیم‌هایی اتخاذ خواهد کرد.»

مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید سپس می‌گوید: «به همین دلیل هر کس که دغدغه مسائل خاورمیانه دارد نگران آن است که در دور دوم ریاست جمهوریِ ترامپ چه اتفاقی روی خواهد دارد.»

آقای بولتون سپس به این سوال که آیا انتخاب مجدد ترامپ برای اسرائیل خوب است یا این کشور را به خطر خواهند انداخت؟ اینگونه پاسخ می‌دهد: «فکر نمی‌کنم ترامپ یا رقیب دموکرات‌اش بایدن هیچکدام برای اسرائیل خوب باشند.»

از عامل انفجار در تاسیسات هسته‌ای ایران حمایت می‌کنم

جان بولتون در بخشی دیگر از مصاحبه با رادیو ارتش اسرائیل ضمن ابراز بی اطلاعی نسبت به منشا انفجارهای اخیر در تاسیسات هسته‌ای و مراکز نظامی ایران، از عاملان این حملات حمایت کرد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا گمان می‌کند این انفجارها بخشی از یک عملیات سازمان‌دهی شده خرابکاری است که توسط اسرائیل صورت گرفته؟ می گوید: «من ادعا نمی‌کنم که از منشا و چگونگی وقوع این رویدادها مطلع‌ام اما به نظر می‌رسد که این عملیات به طور مشخص برنامه‌های هسته‌ای و موشکی ایران را هدف قرار داده است.»

مشاور امنیت ملی سابق دولت آمریکا سپس تاکید می‌کند: «هر کسی مسئول این حملات باشد از حمایت کامل من برخوردار است؛ شاید کار مخالفان داخل ایران باشد، شاید با حمایت خارجی صورت گرفته و شاید هم ترکیبی از هر دو باشد.»

جان بولتون در عین حال نسبت به آنچه پیشتر در خصوص «تاخیر یک و نیم تا دو ساله برنامه هسته‌ای ایران پس از انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز» مطرح شده ابراز تردید کرد.

به توییتر یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا؛ آنچه باید پیش از شروع محاکمه کیفری ترامپ بدانیم

دیدار وزیر خارجه بریتانیا با ترامپ؛ چگونه جنگ اوکراین کامرون را به ساحل فلوریدا کشاند؟

ترامپ بر سر پرونده حق‌السکوت به ستاره پورن: اگر قاضی به زندان بیندازدم افتخار بزرگی برایم خواهم بود