ماکرون با متهم کردن کشورهای شمال به «خودخواهی»: ادامه بدهید نشست را ترک می‌کنم

From left, Dutch Prime Minister Mark Rutte, German Chancellor Angela Merkel, European Commission President Ursula von der Leyen and French President Emmanuel Macron during a m
From left, Dutch Prime Minister Mark Rutte, German Chancellor Angela Merkel, European Commission President Ursula von der Leyen and French President Emmanuel Macron during a m Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ماکرون با متهم کردن کشورهای شمال به «خودخواهی»: ادامه بدهید نشست را ترک می‌کنم

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه پس از آن که در نشست بامداد دوشنبه سران اتحادیه اروپا بار دیگر با مقاومت دوباره کشورهای شمال برای تصویب بودجه احیای اقتصادی اتحادیه مواجه شد، ضمن «خودخواه» خواندن آنها تهدید کرد که در صورت ادامه این روند، جلسه را ترک کرده و به فرانسه باز خواهد گشت.

بیماری همه گیر کووید ۱۹ تاکنون جان نزدیک به ۱۳۵ هزار نفر را در اتحادیه اروپا گرفته و رکود اقتصادی ۸.۳ درصدی را در سال جاری میلادی به این اتحادیه تحمیل خواهد کرد. در چنین شرایطی نشست سران ۲۷ کشور عضو اتحادیه که از روز جمعه در بروکسل آغاز شده، هنوز نتوانسته در خصوص تصویب بودجه ۷۵۰ میلیارد یورویی احیای اقتصادی که حاصل پیشنهاد مشترک آلمان و فرانسه است، به نتیجه‌ای برسد.

هلند، دانمارک، اتریش و سوئد که به «چهار کشور مقتصد» شمال اروپا شهرت دارند به همراه فنلاند جبهه مخالف تصویب این بودجه برای حمایت بدون قید و شرط از اقتصادهای آسیب دیده جنوب هستند. اقتصادهایی همچون ایتالیا، اسپانیا و یونان که از رتبه ریسک اعتباری بالایی برخوردارند.

در مقابل اقتصادهایی که بیشترین آسیب را از شیوع ویروس کرونا دیده‌اند، حاضر به پذیرش هیچ‌گونه تعهدی در برابر دریافت کمک مالی از اتحادیه اروپا نیستند.

پیشنهاد نهایی کشورهای مقتصد در نظر گرفتن ۳۵۰ میلیارد یورو اعتبار به همراه اعطای ۳۵۰ میلیارد یورو وام است. این در حالی است که پیشنهاد اولیه آلمان و فرانسه که به تایید کمیسیون اروپا نیز رسیده بود، شامل ۵۰۰ میلیارد یورو اعتبار به اضافه ۲۵۰ میلیارد یورو وام بود.

آقای ماکرون در تازه‌ترین واکنش به پیشنهاد کشورهای مقتصد ضمن «خودخواه» توصیف کردن آنها تاکید کرده که حاضر نیست با یک یورو کمتر از ۴۰۰ میلیارد یورو اعتبار برای کمک به کشورهای آسیب دیده، موافقت کند و در صورت ادامه اصرار کشورهای شمال بر مواضع خود نشست سران را ترک خواهد کرد.

همزمان مذاکرات در بروکسل برای تصویب بودجه بلند مدت ۱.۷۴ تریلیون یورویی در اتحادیه اروپا برای سال‌های۲۰۲۱ تا ۲۰۲۷ نیز در جریان است.

دور تازه نشست سران اتحادیه اروپا از روز دوشنبه(۲۰ ژوئیه) ساعت ۱۶:۳۰ به وقت اروپای مرکزی آغاز شده است. شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا پیش از برگزاری این دور از نشست سران ابراز امیدواری کرد که در این دور توافق نهایی میان سران اتحادیه اروپا حاصل شود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پنج عدد که نقش حیاتی نشست بروکسل در تعیین آینده اقتصاد اروپا را توضیح می‌دهد

طرح مالی «نسل آینده اتحادیه اروپا» رونمایی شد

بودجه اتحادیه اروپا چقدر است، چگونه تامین و هزینه می‌شود؟