Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

جعبه سیاه پرواز ۷۵۲ تهران-کی‌یف به پاریس رسید

 جعبه سیاه پرواز ۷۵۲ تهران-کی‌یف به پاریس رسید
Copyright Ebrahim Noroozi/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Ebrahim Noroozi/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«اوکراین در حال حاضر نمی‌تواند بپذیرد که این هواپیما به‌سبب خطای انسانی ساقط شده است. ما متقاعد شده‌ایم که این مسأله در تحقیقات بررسی شود.»

آگهی

وزارت خارجهٔ ایران اعلام کرد جعبهٔ سیاه هواپیمای اوکراینی، که در دی ماه سال گذشته در نزدیکی فرودگاه تهران ساقط شد، به فرانسه انتقال پیدا کرده است.

محسن بهاروند، معاون حقوقی وزارت خارجهٔ ایران گفت که جعبهٔ سیاه این هواپیما روز شنبه از سوی مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری همراه با «یک نفر از قضات» به پاریس منتقل شده است.

این مقام وزارت خارجه ایران ضمن قدردانی از همکاری دولت فرانسه، تصریح کرد که «عملیات خوانش جعبهٔ سیاه روز دوشنبه» آغاز خواهد شد.

در گزارش اخیر سازمان هواپیمایی کشوری ایران علل این حادثه «اشتباه در تنظیم موقعیت‌یاب راداری سامانه پدافند موشکی» و «خطای انسانی ناشی از شلیک بدون دریافت مجوز از سوی مقام ذی‌صلاح» ذکر شده بود.

این در حالی است که هفتهٔ گذشته وزارت خارجهٔ اوکراین در واکنشی به این گزارش اعلام کرد با ادعای ایران مبنی بر آنکه علت سرنگونی این هواپیما خطای انسانی بوده موافق نیست و هنوز برای چنین اظهار نظری زود است.

دمیترو کولبا، وزیر خارجهٔ اوکراین گفت: «اوکراین در حال حاضر نمی‌تواند بپذیرد که این هواپیما به‌سبب خطای انسانی ساقط شده است. ما متقاعد شده‌ایم که این مسأله در تحقیقات بررسی شود.»

پرواز ۷۵۳ تهران‌-کی‌یف با ۱۷۶ سرنشین روز هجدهم دی ماه سال گذشته تنها چند ساعت پس از حمله موشکی ایران به پایگاه نظامیان آمریکایی در عراق، پس از برخاستن از فرودگاه امام خمینی هدف شلیک پدافند موشکی سپاه پاسداران قرار گرفت و سرنگون شد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اوکراین: برای آنکه بگوییم علت سقوط پرواز ۷۵۲ خطای انسانی بوده زود است

پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی؛ سامانه ضد موشکی سپاه اختلال تشخیص داشته است

فرانسه: کار فنی روی جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی از ۳۰ تیر شروع می‌شود