Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

فرانسه: کار فنی روی جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی از ۳۰ تیر شروع می‌شود

هواپیمای اوکراینی ساقط شده در ایران
هواپیمای اوکراینی ساقط شده در ایران Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این نهاد مستقر در پاریس در توئیتی که در حساب رسمی خود منتشر کرده، گفته است که طبق برنامه کار فنی روی جعبه‌های سیاه از تاریخ ۲۰ ژوئیه (۳۰ تیر) آغاز می‌شود.

آگهی

دفتر تحقیقات ایمنی هوایی فرانسه روز جمعه ۲۶ ژوئن (۶ تیر) اعلام کرد که ایران به زودی جعبه‌های سیاه هواپیمای بوئینگ سرنگون شده اوکراینی را به این کشور می‌فرستد و کار بررسی این جعبه‌های سیاه شروع می‌شود.

این نهاد مستقر در پاریس در توئیتی که در حساب رسمی خود منتشر کرده، گفته است که طبق برنامه کار فنی روی جعبه‌های سیاه از تاریخ ۲۰ ژوئیه (۳۰ تیر) آغاز می‌شود.

طبق این توئیت، ایران برای تعمیر و خواندن اطلاعات این جعبه‌های سیاه درخواست کمک کرده بود.

دفتر تحقیقات ایمنی هوایی فرانسه همچنین تاکید کرده است کار هدایت تحقیقات را ایران برعهده خواهد داشت.

توئیت دفتر تحقیقات ایمنی هوایی فرانسه

همزمان اداره ایمنی حمل و نقل هوایی کانادا نیز با بازنشر کردن توئیت دفتر تحقیقات ایمنی هوایی فرانسه اعلام کرد که تیمی از کارشناسان خود را برای مشارکت در تحقیقات اعزام می‌کند.

توئیت اداره ایمنی حمل و نقل هوایی کانادا

هواپیمای خطوط هوایی اوکراین، هشت ژانویه ۲۰۲۰ (۱۸ دی ۱۳۹۸) فرودگاه بین‌المللی امام خمینی تهران را به مقصد کی‌یف ترک کرد، اما دقایقی پس از برخاستن از باند، با اصابت دو موشک پدافند سپاه پاسداران ایران سرنگون شد و تمام ۱۷۶ سرنشین آن که از پنج ملیت مختلف بودند، کشته شدند. ایران در نهایت با سه روز تاخیر علت این حادثه را خطای انسانی اعلام کرد و مسئولیت آن را پذیرفت.

اغلب مسافران این پرواز ملیت ایرانی- کانادایی داشتند بنابراین کانادا بارها از ایران خواسته بود با توجه به فقدان ابزارهای فنی مناسب برای رمزگشایی از جعبه‌های سیاه هواپیما، آن‌ها به خارج از ایران ارسال شوند.

پیش‌بینی می‌شود در جعبه‌های سیاه این هواپیما اطلاعات مربوط به آخرین مکالمات خلبان قبل از اصابت موشک‌ها و ساقط شدن هواپیما، ثبت شده باشد.

ایران گفته است که تاخیر در ارسال جعبه‌های سیاه ناشی از شیوع ویروس کرونا بوده که لغو اکثر پروازهای بین‌المللی را در پی داشت.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز چند روز پیش در جریان گفتگوی تلفنی با فرانسوا-‌فیلیپ شامپاین، همتای کانادایی‌اش اعلام کرده بود که تصمیم برای فرستادن جعبه‌های سیاه مدتی است که گرفته شده و کار فرستادن آنها به فرانسه تا چند روز آینده انجام خواهد شد.

پیش از این محمد اسلامی وزیر راه ایران گفته بود یکی از مسائلی که در این زمینه وجود دارد، آسیب دیدن و شکستگی بخشی از جعبه سیاه در سانحه است و اگر کارخانه بوئینگ فرانسه در این زمینه مشارکت نکند، ممکن است دیتا از بین برود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جعبه سیاه پرواز ۷۵۲ تهران-کی‌یف به پاریس رسید

ایران جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را به آمریکا نمی‌دهد

دانستنی‌ها؛ جعبه سیاه هواپیما چیست؟