Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

گفت‌وگوی یورونیوز با کارشناسان؛ تیک‌تاک چه میزان امن است؟

This Feb. 25, 2020, file photo, shows the icon for TikTok in New York.
This Feb. 25, 2020, file photo, shows the icon for TikTok in New York. Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«تیک‌تاک» بطور مکرر هر گونه انتقال اطلاعات به دولت چین را انکار کرده است با این حال آیا ما می توانیم از این ادعا مطمئن باشیم؟ از نظر کوین کوران، استاد امنیت سایبری دانشگاه اولستر، پاسخ کوتاه به این پرسش «خیر» است.

آگهی

با گسترش استفاده از اپلیکیشن «تیک‌تاک» در سراسر جهان، نگرانی درباره نحوه ذخیره داده‌های ما از سوی این اپلیکیشن چینی افزایش پیدا کرده است.

نگرانی اصلی این است که این اپلیکیشن که مرکز پشتیبانی‌اش در پکن است، شاید نه در حال حاضر اما در آینده با تقاضای دولت چین برای دریافت اطلاعات کاربران مواجه شود.

شرکت آمازون روز جمعه با ارسال ایمیلی به کارکنانش از آنها خواست که این اپلیکیشن را به دلیل «خطرات امنیتی» از روی موبایل‌هایشان پاک کنند با این حال چند ساعت بعد در یک عقب‌نشینی گفت که سیاست‌هایش در ارتباط با «تیک‌تاک» تغییری نکرده است.

این اتفاقات بعد از آن رخ می دهد که مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که واشنگتن «بطور جدی» بدنبال ممنوع کردن این اپلیکیشن است. اظهاراتی که با پیام‌‌های حاوی جوک و شوخی از سوی کاربران تیک‌تاک همراه شد.

هند در ماه جاری حتی قدمی جلوتر گذاشت و همراه با دهها اپلیکیشن چینی، تیک‌تاک را نیز ممنوع کرد و دلیل آن را نگرانی از به خطر افتادن حریم خصوصی کاربران عنوان کرد. هند در پی بالا گرفتن تنش مرزی بین دو کشور این تصمیم را گرفته است.

«تیک‌تاک» همچنین در کشورهای دیگر نیز زیر ذره‌بین قرار گرفته است، در هلند، «سازمان حفاظت از داده‌ها» تحقیقاتی درباره نگرانی‌های مرتبط با حفاظت از داده‌های خصوصی کاربران به جریان انداخته است و مقامات بریتانیا نیز تحقیقاتی درباره میزان حفاظتی که این اپلیکیشن برای کودکان در نظر گرفته است، آغاز کرده است.

تا چه حد می توان به «تیک‌تاک» و روابطش با چین اعتماد کرد؟

«تیک‌تاک» بطور مکرر هر گونه انتقال اطلاعات به دولت چین را انکار کرده است با این حال آیا ما می توانیم از این ادعا مطمئن باشیم؟

از نظر کوین کوران، استاد امنیت سایبری دانشگاه اولستر، پاسخ کوتاه به این پرسش «خیر» است. با این حال این استاد دانشگاه می گوید که «تیک‌تاک» کمتر از فیسبوک، داده‌ها را جمع‌آوری می کند.

با این حال دیگر متخصصان هشدار می دهند که ما نباید تنها با مقایسه میزان داده‌های جمع‌اوری شده، سطح رعایت حریم خصوصی از سوی این اپلیکیشن را تعیین کنیم.

استفانو زانیرو، کارشناس امنیت سایبری در دانشگاه پولیتکنیکو میلان می گوید: «ما می دانیم که این اپلیکیشن از چه داده‌هایی استفاده می کند اما چگونگی جمع‌اوری و پردازش این داده‌های موضوعی دیگری است که ما چیز زیادی درباره آن نمی دانیم.»

از نظر این کارشناس سایبری ما نکاتی درباره فیسبوک و شرکت‌هایی آمریکایی این حوزه می دانیم اما درباره اپلیکیشن‌های چینی چنین اطلاعاتی نداریم.

جو اورلی از مدافعان حریم خصوصی دیجیتال به یورونیوز می گوید: «تنها گزینه‌ای که آنها دارند این است که اطمینان دهند که دیگر داده‌ها را جمع‌آوری نمی کنند که این اطلاعات بتواند به دولت چین داده شود.»

«تیک‌تاک» چه داده‌هایی جمع‌آوری می کند؟

پرفسور کوین کوران می گوید که «تیک‌تاک» اطلاعات مرتبط با هر ویدئویی که یک کاربر تماشا می کند و از جمله طول زمان ویدئو را جمع‌آوری می کند. این اپلیکیشن همچنین به محتوای پیام‌های خصوصی، کشوری که در آن بسر می بریم و آدرس اینترنتی کاربران ، دسترسی دارد.

همچنین بر اساس اجازه‌های که کاربران به اپلیکیشن داده‌اند، «تیک‌تاک» می تواند داده‌های مرتبط با «سن، شماره تلفن، شماره‌های ذخیره شده و اتصال ما به برخی شبکه‌های اجتماعی» دسترسی داشته باشد.

یک کاربر «تیک‌تاک» از بریتانیا به یورونیوز می گوید که با اینکه او اعتماد ندارد که داده‌های خصوصی با امنیت کافی ذخیره می شوند اما مشکلی ندارد که چنین اطلاعاتی را با این اپلیکیشن به اشتراک بگذارد. وی افزوده است که از نظر او این اپلیکیشن تفاوت چندانی با دیگر اپلیکیشن‌ها ندارد.

«تیک‌تاک» برای کاربران جوان چقدر امن است؟

«تیک‌تاک» تاکید کرده است که این اپلیکیشن نباید مورد استفاده افراد کمتر از ۱۳ سال قرار گیرد.

با این حال بسیاری از کاربران این اپلیکیشن، نوجوانان هستند که از کاربران مسن‌تر و با تجربه‌تر، آسیب‌پذیرترند.

«تیک‌تاک» کاربران را تشویق می کند که نه تنها یک ویدئو را لایک کنند و کامنت بگذارند بلکه به ویدئوهای تولید شده از سوی خودشان پاسخ دهند که این وضعیت نوجوانان را بیشتر در معرض محتوای نامناسب قرار می‌دهد.

آگهی

جو اورلی تاکید می کند که والدین باید با نوجوانان درباره امنیت آنلاین و حریم خصوصی دیجیتال حرف بزنند وبه آنها درباره اپلیکیشن‌هایی که کودکان اجازه استفاده از آنها را دارند، آموزش دهند.

«تیک‌تاک» اخیرا ویژگی‌هایی برای خانواده‌ها تعبیه کرده است که بر اساس آنها، والدین می توانند تصمیم بگیرند که فرزندانشان چه برنامه‌هایی را ببینند یا نبینند، چه کسانی می توانند با آنها ارتباط داشته باشند و پیام دهند و همچنین چه مدت اجازه دارند روی این اپلیکیشن باشند.

همچنین والدین می توانند یکی از دوستان کودکانشان روی این اپلیکیشن شوند و ببینند که آنها چه محتوایی آپلود می کنند و با چه کسانی ارتباط دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تیک‌تاک پس از مسدود شدن از عملکرد خود در هند دفاع کرد

کلاهبرداری بانکی در چین؛ مال‌باختگان معترض پس از چند ماه هنوز در بازداشت نیروهای امنیتی هستند

کاوشگر فضایی چین با موفقیت روی نیمه تاریک ماه فرود آمد