کاستکس برای ۲ سال پایانی دوره ماکرون از مجلس ملی فرانسه رای اعتماد گرفت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ژان کاستکس، نخست‌وزیر فرانسه
ژان کاستکس، نخست‌وزیر فرانسه   -   کپی رایت  AP Photo

مجلس ملی فرانسه روز چهارشنبه به ژان کاستکس، نخست وزیر جدید این کشور رای اعتماد داد.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز سوم ژوئیه (۱۳ تیر) ژان کاستکس را جایگزین ادوار فیلیپ در مقام رئیس دولت کرد. دولت ادوار فیلیپ تنها چند روز پس از برگزاری دور دوم انتخابات شوراهای شهر و پیروزی‌اش در آن انتخابات، استعفای خود را تسلیم رئیس جمهوری کرده بود.

نمایندگان مجلس ملی فرانسه با ۳۴۵ رای موافق، ۱۷۷ رای مخالف و ۴۳ رای ممتنع به ژان کاستکس به عنوان نخست وزیر جدید رای اعتماد دادند. هر چند او با اختلاف زیاد موفق به کسب رای اعتماد از مجلس ملی شد اما میزان آرای موافق به وی از آرای موافقان ادوار فیلیپ در زمان آغاز به کار اولین دولت دوره ریاست جمهوری امانوئل ماکرون کمتر بود. ادوار فیلیپ در آن زمان با ۳۷۰ رای موافق اداره دولت را به دست گرفته بود.

ژان کاستکس در سخنرانی روز چهارشنبه خود در مجلس ملی این کشور «مبارزه با بیکاری» را اولویت اصلی دولت خود عنوان کرد. پیش بینی می‌شود که تبعات اقتصادی بحران شیوع بیماری «کووید ۱۹» طی ماه‌های آینده منجر به افزایش نرخ بیکاری در فرانسه شود. امانوئل ماکرون در مصاحبه تلویزیونی روز سه شنبه خود که همزمان با روز ملی فرانسه انجام شد از بیکاری ۸۰۰ هزار تا یک میلیون نفر دیگر تا بهار سال ۲۰۲۱ میلادی سخن گفت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
رئيس‌جمهوری و نخست‌وزیر فرانسهAP Photo

اجرای طرح ۱۰۰ میلیارد یورویی احیای اقتصادی، مذاکره با اتحادیه‌های کارگری و کارفرماها برای اصلاح قانون بازنشستگی، کاهش تاثیر طرح اخراج کارکنان در شرکت‌ها و دستیابی به اهداف تعیین شده در زمینه حفاظت از محیط زیست از جمله چالش‌های پیش روی دولت جدید فرانسه است.

یکی از اولین چالش‌هایی که ژان کاستکس در مقام نخست وزیری با آن روبرو شد اعتراض مدافعان حقوق زنان به انتصاب ژرار دارمنن و اریک دوپون مورتی به عنوان وزرای کشور و دادگستری در دولت جدید بود. دستگاه قضایی فرانسه در حال تحقیق درباره شکایت یک زن از ژرار دارمنن به علت تجاوز جنسی است. از سوی دیگر طرفداران حقوق زنان بر این باور هستند که اریک دوپون مورتی که یکی از سرشناس ترین وکلای دعاوی فرانسه است پیش از این در سخنانش برخی از حقوق زنان را زیر سوال برده است.

پیش بینی می‌شود که ژان کاستکس تا بهار سال ۲۰۲۲ میلادی که دوره ریاست جمهوری امانوئل ماکرون به پایان می‌رسد ریاست دولت را برعهده داشته باشد. نامزدهای مورد حمایت سبزها (هواداران محیط زیست) در جریان انتخابات اخیر شوراهای شهر و روستا اداره بسیاری از شهرهای بزرگ فرانسه را به دست گرفتند.