Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

انتقاد مدافعان حقوق زنان در فرانسه از انتصاب وزرای جدید کشور و دادگستری

وزرای دادگستری و کشور فرانسه
وزرای دادگستری و کشور فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بسیاری از گروه‌ها و سازمان‌های غیردولتی مدافع حقوق زنان انتصاب وزرای جدید کشور و دادگستری را «شرم آور» و نشانه «فقدان اراده» دولت امانوئل ماکرون برای دفاع از حقوق زنان دانسته‌اند.

آگهی

بسیاری از مدافعان حقوق زنان در فرانسه از انتصاب وزرای جدید کشور و دادگستری انتقاد کردند.

امانوئل ماکرون، رئيس جمهوری فرانسه روز دوشنبه ژرار دارمنن، وزیر بودجه در دولت قبلی را به عنوان وزیر کشور جدید معرفی کرد. اریک دوپون مورتی، یکی از وکلای سرشناس فرانسه نیز در کابینه جدید به عنوان وزیر دادگستری منصوب شده است. ژرار دارمنن در حالی به عنوان وزیر کشور جدید معرفی شده است که تحقیق قضایی در مورد شکایت یک زن از او به دلیل تجاوز جنسی در جریان است.

فعالان مدافع حقوق زنان همچنین اریک دوپون مورتی را به دلیل اظهاراتش در گذشته به «زن ستیزی» متهم کرده اند. بسیاری از گروه ها و سازمان های غیردولتی مدافع حقوق زنان انتصاب وزرای جدید کشور و دادگستری را «شرم آور» و نشانه «فقدان اراده» دولت امانوئل ماکرون برای دفاع از حقوق زنان دانسته اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ژرار دارمنن پیش از این پذیرفته بود که با شاکی خود در سال ۲۰۰۹ رابطه جنسی داشته اما «تجاوز جنسی» و «اذیت و آزار جنسی» را رد کرده بود. کاخ الیزه دوشنبه شب ضمن دفاع از انتصاب ژرار دارمنن به وزارت کشور تاکید کرد که تحقیق قضایی درباره پرونده شکایت از او «مانعی» برای فعالیت وی در سمت جدید محسوب نمی شود.

تعدادی از مدافعان حقوق زنان روز سه شنبه با تجمع در مقابل وزارت کشور فرانسه تلاش کردند تا مانع از برگزاری مراسم معارفه ژرار دارمنن به عنوان وزیر کشور جدید شوند. تجمع کنندگان وزیر کشور جدید را «متجاوز جنسی» و دولت را «همدست» او خطاب کردند.

منشاء انتقاد طرفداران حقوق زنان به وزیر دادگستری جدید نیز سخنان او در جریان دفاع از موکلانی است که متهم به «اذیت و آزار جنسی» بودند. اریک دوپون مورتی پیش از این وکالت ژرژ ترون، یکی از وزرای دوران ریاست جمهوری نیکولا سارکوزی را که متهم به «اذیت و آزار جنسی» شده بود برعهده داشت. او همچنین از جنبش «من هم» (MeToo) که زنان قربانی اذیت و آزار جنسی به راه انداختند انتقاد کرده است.

لورلنس روسینیول، یکی از اعضای پیشین هیات دولت فرانسه در دوران ریاست جمهوری فرانسوا اولاند روز سه شنبه انتصاب ژرار دارمنن و اریک دوپون مورتی را «سیلی به چهره» همه کسانی دانست که علیه خشونت های جنسی در فرانسه مبارزه می کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کاستکس برای ۲ سال پایانی دوره ماکرون از مجلس ملی فرانسه رای اعتماد گرفت

شورای حکومتی فرانسه افزایش هزینه ثبت نام دانشجویان خارجی را تائید کرد

دزدی از جواهرفروشی «ستاره‌نشان» در پاریس؛ سارقان مسلح از چنگ پلیس گریختند