Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

رئيس جمهور محافظه‌کار لهستان در رقابتی نزدیک بار دیگر پیروز انتخابات شد

رئيس جمهور محافظه‌کار لهستان در رقابتی نزدیک بار دیگر پیروز انتخابات شد
Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای دودا که سیاستمداری محافظه‌کار است، روابط نزدیکی با دونالد ترامپ، رئيس جمهوری آمریکا دارد. در نقطه مقابل تراسکووسکی که لیبرال‌تر است از لزوم بهبود مناسبات با اتحادیه اروپا سخن می‌گوید.

آگهی

با پایان شمارش آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری لهستان، رئيس جمهوری کنونی توانست با شکست رقیب لیبرال خود، همچنان در قدرت بماند.

کمیسون انتخابات دولت لهستان روز دوشنبه ۱۳ ژوئيه اعلام کرد که آندژی دودا، رئيس جمهوری کنونی این کشور با کسب ۵۱.۲۱ درصد آرا توانسته رقیب خود رافاو تراسکووسکی که ۴۸.۷۹ درصد آرا را به دست آورده شکست دهد.

روز یکشنبه ۱۲ ژوئيه (۲۲ تیر) دور دوم انتخابات ریاست جمهوری لهستان با رقابت میان آندژی دودا، رئیس جمهوری کنونی و رافاو تراسکووسکی، شهردار ورشو برگزار شد.

همچنین آخرین نتایج نشان می‌دهد میزان مشارکت در این انتخابات ۶۷.۹ درصد بوده است که عددی قابل توجه برای این کشور به شمار می‌آید. همچنین این میزان مشارکت می‌تواند رکوردی برای کشورهای اتحادیه اروپا باشد.

آقای دودا روز یکشنبه در حضور هوادارانش که پرچم لهستان به دست داشتند با اشاره به نظرسنجی‌های پای صندوق گفت: «من بسیار از این پیروزی خوشحال هستم» او در حالی‌که همراه با همسر و دخترش برای مردم سخنرانی می‌کرد، با شعار «زنده‌باد لهستان» طرفدارانش همراهی شد.

نتیجه احتمالا هرگز در تاریخ لهستان تا این اندازه نزدیک نبوده است. ما هرگز قدرت در رای خود را اینقدر احساس نکرده بودیم
تراسکووسکی
شهردار ورشو و رقیب آقای دودا

در مقابل تراسکووسکی در جمع هواداران خود به صورت ضمنی شکست را پذیرفت و اظهار داشت: «نتیجه احتمالا هرگز در تاریخ لهستان تا این اندازه نزدیک نبوده است. ما هرگز قدرت در رای خود را اینقدر احساس نکرده بودیم.»

دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری لهستان در دو جبهه متفاوت طبقه بندی می‌شوند. آقای دودا که سیاستمداری محافظه‌کار است، روابط نزدیکی با دونالد ترامپ، رئيس جمهوری آمریکا دارد. در نقطه مقابل تراسکووسکی که لیبرال‌تر است از لزوم بهبود مناسبات با اتحادیه اروپا سخن می‌گوید. دودا شدیدا مخالف دگرباشان جنسی است و عقاید آنها را مخرب‌ و خطرناک‌تر از کمونیسم دانسته، در حالی‌که رقیب طرفدار حمایت از این گروه است.

تحلیلگران بر این باورند انتخابات لهستان، کشور را شدیدا دوقطبی کرده است. طرفداران دودا در مناطق روستایی و شهرهای کوچک فراوان هستند در حالی‌که اکثر شهرهای بزرگ و همچنین مناطق مرزی با آلمان از تراسکووسکی حمایت می‌کنند. همچنین ناظران سیاسی از احتمال اعتراضات خیابانی پس از پایان انتخابات و اعلام نتایج خبر می‌دهند.

طرفداران دودا معتقدند روابط نزدیک ورشو با واشنگتن می‌تواند به نقطه قوتی برای کشورشان محسوب شود در حالی‌که حامیان آقای تراسکووسکی مناسبات گرم به اتحادیه اروپا را ترجیح می‌دهند.

گفتنی است دور دوم انتخابات ریاست جمهوری لهستان پیش از این قرار بود ماه مه (اردیبهشت/خرداد) برگزار شود اما به علت شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد.

در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری آندژی دودا ۴۳.۵ درصد آراء را کسب کرده بود در حالیکه رقیب او رافاو تراسکووسکی نیز با ۳۰.۴ درصد آراء در جایگاه دوم قرار گرفته بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ لفظی مسکو و ورشو؛ پوتین لهستان را به همدستی با هیتلر متهم کرد

لایحه دولت لهستان آموزش جنسی در مدارس را برابر با «پدوفیلی» می‌داند

نرمش بروکسل در برابر ورشو؛ روند لغو اجرای ماده ۷ معاهده اتحادیه اروپا علیه لهستان آغاز شد