رای‌دهندگان در لهستان برای انتخاب رئیس جمهور به پای صندوق‌های رای رفتند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری لهستان
دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری لهستان   -  Copyright  AP Photo

رای دهندگان لهستانی روز یکشنبه برای شرکت در دوم انتخابات ریاست جمهوری این کشور در پای صندوق‌های رای حضور یافتند.

نظرسنجی‌ها از رقابت تنگاتنگ آندژی دودا، رئیس جمهوری کنونی لهستان و رافاو تراسکووسکی، شهردار ورشو حکایت دارد. نتیجه رای‌گیری روز یکشنبه برای آینده دولت محافظه‌کار و ملی‌گرای این کشور تعیین کننده خواهد بود.

مخالفان حزب حاکم «قانون و عدالت» بر این باور هستند که دولت کنونی با همراهی آندژی دودا، آزادی‌های دموکراتیک در لهستان را محدود کرده است.

رافاو تراسکووسکی، سیاستمدار لیبرال وعده داده است که در صورت پیروزی در انتخابات رابطه ورشو با اتحادیه اروپا را بهبود خواهد بخشید.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
دور دوم انتخابات ریاست‌جمهوری لهستانAP Photo

انتخابات ریاست جمهوری لهستان پیش از این قرار بود ماه مه (اردیبهشت/خرداد) برگزار شود اما به علت شیوع ویروس جدید کرونا به تعویق افتاد. نظرسنجی‌ها در ماه مه از پیشتازی آندژی دودا حکایت داشت اما محبوبیت رئیس جمهوری کنونی لهستان طی هفته‌های اخیر به علت شیوع بیمای کووید۱۹ و تبعات اقتصادی آن کاهش یافته است.

اقتصاد لهستان اکنون به دنبال شیوع ویروس جدید کرونا برای اولین بار از زمان سقوط کمونیسم، رکود را تجربه می‌کند.

برخی از تحلیلگران بر این باور هستند که پس از رای‌گیری روز یکشنبه احتمال اعتراض خیابانی هواداران یکی از دو نامزد انتخابات به علت آرای نزدیک آنها به یکدیگر و همچنین شکایت یکی از دو طرف یا حتی هر دوی آنها به دادگاه وجود دارد.

برآوردهای اولیه از نتیجه انتخابات احتمالا پس از پایان رای‌گیری در ساعت ۲۱ به وقت اروپای مرکزی (۲۳:۳۰ به وقت تهران) منتشر می‌شود. با این حال اولین نتایج رسمی احتمالا صبح دوشنبه اعلام خواهد شد.

آندژی دودا در دور اول انتخابات ۴۳.۵ درصد آراء را کسب کرد. رافاو تراسکووسکی نیز با ۳۰.۴ درصد آراء در جایگاه دوم قرار گرفته بود.