طرح شهرداری لیسبون برای اجاره ارزان اقامتگاه‌های گردشگری به کارگران فاقد مسکن

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
A woman takes pictures from the top of Lisbon
A woman takes pictures from the top of Lisbon   -  Copyright  Armando Franca/Associated Press

شهرداری لیسبون با اعطای مشوق‌های مالیاتی به مالکانی که خانه‌های خود را به طور موقت به گردشگران خارجی اجازه می‌دادند، تلاش دارد برای کارگران حاشیه‌نشین شده، خانه‌های اجاره‌ای ارزان در مناطق مرکزی پایتخت پرتغال فراهم کند.

طی سال‌های اخیر و با رشد ورود گردشگران به شهر لیسبون، بسیاری از صاحب‌خانه‌ها ترجیح داده‌اند تا با استفاده از اپلیکیشن‌هایی همچون ایر‌بی‌اند‌بی(Airbnb) خانه‌های خود را به طور کوتاه‌مدت اجاره دهند. شیوه‌ای که موجب افزایش درآمد آنها شده است. این رویه موجب شده تا بسیاری از کارگران مشاغل ضروری دولتی و بخش خصوصی ناچار به مهاجرت به حاشیه‌های این شهر شوند.

شهرداری لیسبون اعلام کرده که مذاکرات خود را با مالکان خانه‌های واقع شده در مرکز شهر آغاز کرده تا بتواند آن را برای اجاره واحدهای مسکونی به کارکنان شاغل در خدمات ضروری از جمله مراکز درمانی، حمل و نقل، آموزش، پلیس و آتش‌نشانی مجاب کند. 

در جریان این مذاکرات شهرداری پایتخت پرتغال تلاش دارد تا با پیشنهاد معافیت‌های مالیاتی و نرخ پایین عوارض شهری، اجاره این خانه‌ها را برای کارگران تا حد ممکن کاهش دهد.

لیسبون در حال حاضر ۵۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و سالانه پذیرای حدود ۴ میلیون گردشگر است. ورود گردشگر خارجی به پرتغال طی سال ۲۰۱۸ میلادی بالاترین رشد را در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی داشت و با ۸.۱ درصد افزایش به ۲۳ میلیون نفر رسید و درآمد این کشور از صنعت گردشگری را به ۳۴.۸ میلیارد یورو رساند. 

تحت تاثیر این رخداد، متوسط اجاره‌بهای خانه مسکونی در شهر لیسبون ۲۱ درصد افزایش یافت.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید