هند از بازگشایی بنای تاریخی تاج محل برای بازدید علاقمندان خبر داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Alex Brandon
Alex Brandon   -   کپی رایت  AP Photo

هند از روز دوشنبه به علاقمندان آثار تاریخی این کشور اجازه می‌دهد تا تحت شرایطی از بنای تاج محل بازدید کنند.

گردشگران موظف هستند در تمام دوران بازدید، ماسک بر چهره داشته باشند، فاصله اجتماعی را حفظ کنند و از دست زدن به سنگهای مرمرین تاج محل خودداری کنند.

در پی شیوع کرونا در این کشور، منطقه تاریخی تاج محل برای سه ماه تعطیل شده بود.

از دیگر مقرراتی که پس از بازگشایی تاج محل به اجرا گذاشته می‌شود، بازدید روزانۀ حداکثر ۵ هزار نفر از این بناست. این در حالی است که پیش از این روزانه تا ۸۰ هزار نفر از عمارت تاج محل بازدید می‌کردند.

تاج محل، آرامگاهی باشکوه است که در قرن ۱۷ میلادی به دستور شاه جهان، پنجمین امپراطور گورکانی برای همسرش ارجمندبانو ساخته شد. این بنا در نزدیکی شهر آگرا و در ۲۰۰ کیلومتری دهلی نو، پایتخت هند قرار دارد. طراح این بنا که یکی از عجایب هفتگانه جدید جهان به‌شمار می‌رود، احمد لاهوری، معمار مشهور ایرانی بوده است.

علاوه بر تاج محل، بناهای تاریخی دیگری همچون قلعه سرخ دهلی مشهور به «لال قلعه» نیز که به دلیل شیوع کرونا بسته شده بودند، بازگشایی خواهند شد.

بازگشایی مکان‌های گردشگری هند در حالی انجام می‌شود که این کشور بشدت درگیر مبارزه با شیوع ویروس کشنده کرونا است. شمار مبتلایان کووید۱۹ در هند تا روز یکشنبه به بیش از ۶۷۵ هزار نفر و شمار قربانیان آن به بیش از ۱۹ هزار و ۲۸۹ نفر رسیده است.

بنا بر اعلام وزارت بهداشت هند، تنها در ۲۴ ساعت منتهی به یکشنبه ۲۴ هزار و ۸۵۰ مورد جدید ابتلا به کووید۱۹ ثبت شده است که رکورد جدیدی محسوب می‌شود.

هند هم اکنون پس از آمریکا، برزیل و روسیه، چهارمین کشور دنیا با بیشترین شمار مبتلایان به کووید۱۹ است. با این وجود دولت به دلیل فشارهای اقتصادی و تعطیلی کسب و کارها، در حال کاهش تدریجی محدودیت‌های اجتماعی برای جمعیت ۱ میلیارد و ۳۵۰ میلیون نفری این کشور است.