کشف سیاره فراخورشیدی در فاصله ۷۳۰ سال نوری از زمین

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سیاره فراخورشیدی
سیاره فراخورشیدی   -  کپی رایت  NASA

دانشمندان ناسا یک سیاره فراخورشیدی جدید را کشف کرده‌اند که حدود ۴۰ برابر کره زمین حجم دارد.

این سیاره که TOI-849b نام گرفته است حجمی دو تا سه برابر سیاره نپتون دارد و به دور ستاره‌ای واقع در ۷۳۰ سال نوری از کره زمین می چرخد. دمای سطح این سیاره به ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد می رسد.

سیاره TOI-849b چنان به ستاره خود نزدیک است که هر سال آن ۱۸ ساعت طول می کشد. به این معنی که در هر ۱۸ ساعت زمینی می تواند یک دور کامل دور ستاره خود بزند، این در حالی است که این میزان برای کره زمین ۳۶۵ روز به درازا می کشد.

سیاره جدید به وسیله «ماهواره نقشه‌بردار فراخورشیدی گذران» (TESS) کشف شده است. این تلسکوپ فضایی که محصول ناسا است در سال ۲۰۱۸ به فضا پرتاب شد و وظیفه دارد به جستجوی سیاره‌های فراخورشیدی بپردازد.

دیوید آرمسترانگ، محققی که تیم رصد را هدایت کرده است، می گوید: «کشف این سیاره نشان می دهد که نحوه شکل گیری و تحول این سیاره متفاوت با آن چیزی است که تا کنون در منظومه شمسی دیده ایم. چیزی است که می تواند ما را به شناخت بیشتر از نحوه شکل گیری سیاره ها رهنمون کند.»

در حالی که دانشمندان انتظار داشتند با سیاره‌ای گازی نظیر مشتری روبرو باشند، با این حال شواهد نشان می دهد که این سیاره از سنگ و خاک تشکیل شده است.

کریستوف مورداسینی، از محققان این پروژه، می گوید: «انتظارمان این بود که سیاره‌ای در این حجم از هیدروژن و هلیوم تشکیل شده باشد.»

ماهواره TESS تا کنون ۵۰ سیاره فراخورشیدی را یافته است و انتظار می رود بتواند تا ۲ هزار سیاره دیگر را نیز شناسایی کند.

نتایج یافته‌های جدید دانشمندان روز چهارشنبه در نشریه معتبر «نیچر» به چاپ رسیده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید