از وضع تحریم علیه چین در مجلس نمایندگان آمریکا تا دفاع بریتانیا و استرالیا از هنگ‌کنگ

ساختمان کنگره آمریکا
ساختمان کنگره آمریکا Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مصوبه مجلس نمایندگان که با حمایت مشترک دموکرات‌ها و جمهوریخواهان تصویب شد واکنشی به تصویب و ابلاغ قانون امنیت ملی چین برای هنگ‌کنگ محسوب می‌شود.

مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه وضع تحریم هایی را علیه چین به دلیل نقض خودمختاری هنگ کنگ تصویب کرد.

آگهی

در مصوبه مجلس نمایندگان ایالات متحده پیش بینی شده است که آن دسته از مقامات چینی که در زمینه نقض تعهدات بین المللی پکن در قبال خودمختاری هنگ کنگ مسئول شناخته شوند به طور خودکار تحریم خواهند شد.

مصوبه مجلس نمایندگان که با حمایت مشترک دموکرات ها و جمهوریخواهان تصویب شد واکنشی به تصویب و ابلاغ قانون امنیت ملی چین برای هنگ کنگ محسوب می شود. شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین روز سه شنبه قانون امنیتی جدید در مورد هنگ کنگ را پس از تصویب پارلمان برای اجرا ابلاغ کرد. این قانون بسیاری از آزادی های شهروندان هنگ کنگ را محدود می کند.

استرالیا روز پنجشنبه در واکنش به اجرای قانون امنیتی جدید در هنگ کنگ اعلام کرد که پذیرش شهروندان این منطقه را در دست بررسی دارد. تصمیم احتمالی کانبرا احتمالا رابطه استرالیا با چین را بیش از پیش دستخوش بحران خواهد کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا ضمن ابراز «نگرانی شدید» از وضعیت هنگ کنگ گفت که کشورش اعطای پناهندگی به ساکنان هنگ کنگ را به طور «بسیار فعالانه» در دست بررسی دارد.

دولت بریتانیا نیز روز چهارشنبه اعلام کرده بود که امکان مهاجرت ساکنان هنگ کنگ به بریتانیا را تسهیل می کند. لندن اجرای قانون امنیتی جدید در هنگ کنگ را «نقض آشکار» خودمختاری این منطقه دانست.

بریتانیا در سال ۱۹۹۷ با الحاق هنگ کنگ به چین به شرط حفظ آزادی های جمعی و فردی شهروندان و خودمختاری این منطقه در زمینه قانونگذاری و امور قضایی موافقت کرده بود.

بسیاری از مخالفان افزایش نفوذ چین در هنگ کنگ بر این باور هستند که اجرای قانون امنیت ملی در هنگ کنگ به معنای پایان اصل «یک کشور، دو نظام» خواهد بود که از سال ۱۹۹۷ به اجرا در آمد.

سفارت چین در بریتانیا روز پنجشنبه تاکید کرد که پکن در صورت اعطای تابعیت بریتانیایی به ساکنان هنگ کنگ به این تصمیم «واکنش مناسب» نشان خواهد داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعلام جزئیات قانون جدید چین؛ پکن در هنگ کنگ آژانس امنیتی باز می‌کند

تنش در روابط برلین و پکن؛ استفاده از کلمه «دیکتاتور» باعث احضار سفیر آلمان شد

ناپدید شدن وزیر دفاع چین؛ آمریکا مدعی شد مقام چینی تحت بازجویی است