Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کارزار تحریم تبلیغات فیسبوک توسط شرکت‌های بزرگ؛ عدم واکنش به مطالب ترامپ برای زاکربرگ گران تمام شد

تحریم تبلیغات فیسبوک
تحریم تبلیغات فیسبوک Copyright Mark Zuckerberg photo: AP second photo: CANVA
Copyright Mark Zuckerberg photo: AP second photo: CANVA
نگارش از مریم طوسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته سازمان‌دهندگان کارزار «انتشار نفرت برای سود را متوقف کنید»، این حرکت در راستای سوق دادن شبکه‌های اجتماعی برای نظارت بر انتشار مطالب با محتوای تشویق به خشونت و نفرت پراکنی در ایالات متحده به راه افتاد و در تلاش است که شرکت‌های بزرگ در سراسر جهان را با خود همراه کند.

آگهی

عملکرد ضعیف و تعلل فیسبوک در مواجهه با نظارت بر انتشار مطالبی با محتوای نفرت‌پراکنانه توسط کاربران و چهره‌های سیاسی، این کمپانی بزرگ را با زیان مالی جدی مواجه کرده است.

کارزار «انتشار نفرت برای سود را متوقف کنید» بخش درآمدزای فیسبوک یعنی تبلیغات را هدف گرفته و تا کنون موفق شده ۱۹ کمپانی بزرگ و صدها شرکت دیگر در ایالات متحده را با خود همراه کند. این شرکت‌ها با تحریم فیسبوک اعلام کرده‌اند که از این پس تبلیغات خود را از شبکه‌های اجتماعی این شرکت حذف می‌کنند.

به گفته سازمان‌دهندگان کارزار «انتشار نفرت برای سود را متوقف کنید»، این حرکت در راستای سوق دادن شبکه‌های اجتماعی برای نظارت بر انتشار مطالب با محتوای تشویق به خشونت و نفرت پراکنی به راه افتاد و در تلاش است تا شرکت‌های بزرگ در سراسر جهان را به تحریم فیسبوک ترغیب کند.

اتهام‌ها درباره تعلل فیسبوک در نظارت بر محتوای نفرت‌پراکنانه در شبکه‌های اجتماعی زیرمجموعه آن، زمانی اوج گرفت که مارک زاکربرگ، مؤسس و مدیرعامل این شرکت از هرگونه اقدام درباره چند مطالب منتشر شده با محتوای تمجید از خشونت، محتوای نفرت‌پراکنانه و اطلاعات نادرست توسط دونالد ترامپ سر باز زد.

با وجود اینکه توئیتر، توئیت دونالد ترامپ درباره اعتراضات به خشونت پلیس نسبت به سیاهپوستان و نژادپرستی در آمریکا را با برچسب محتوای خشونت‌آمیز مشخص کرد، فیسبوک هیچ اقدامی درباره همان مطلب در اینستاگرام رئیس جمهوری ایالات متحده انجام نداد.

پس از کشته شدن جورج فلوید، شهروند سیاهپوست آمریکایی به دست پلیس این کشور در ماه مه به اعتراضات گسترده در این کشور و سراسر جهان نسبت به نژادپرستی سیستماتیک منجر شد.

دونالد ترامپ پس از شعله‌ور شدن آتش اعتراضات در توئیتی نوشت:‌ «وقتی غارت‎ها شروع شود، تیراندازی هم آغاز می‌شود.» پیامی که توییتر نسبت به ماهیت خشونت‌آمیز آن هشدار داد و چالش میان این شبکه اجتماعی و دونالد ترامپ را عمیق‌تر کرد.

اما بنیانگذار فیسبوک در واکنش به این اعتراض‌های رو به افزایش به این شبکه اجتماعی در صفحه شخصی خود در فیس‌بوک نوشت که او هم همچون بسیاری از مردم و کارکنان فیس‌بوک با گفته‌های رئیس جمهوری ایالات متحده موافق نیست ولی در عین حال باید بستر انتشار عمومی صحبت‌های آنها را فراهم کرد تا در معرض قضاوت افکار عمومی قرار گیرد.

آیا اصلاحات جدید فیسبوک کارزار تحریم را متوقف می‌کند؟

اندکی پس از آغاز کارزار تحریم تبلیغات فیسبوک، این شرکت روز جمعه ۲۶ ژوئن با تصویب اصلاحات در سیاست‌های خود اعلام کرد که از این پس مطالب سیاستمدارانی که قوانین را نقض می‌کنند برچسب‌ می‌زنند.

اما منتقدان این شرکت بر این باورند که فیسبوک دست خود را برای تعابیر مختلف در اجرای این اصلاحات باز گذاشته و اصلاحات پیشنهادی تغییر بزرگی ایجاد نمی‌کند. یکی از این منتقدان می‌گوید که زاکربرگ طرح «جسورانه‌ای» را ارائه داده تا «بعضی‌ وقت‌ها» در مواردی پراکنده، واکنشی نسبت به محتوای نفرت پراکن در شبکه‌های اجتماعی خود نشان دهد.

هیچ جایی برای نژادپرستی در جهان و شبکه‌های اجتماعی وجود ندارد. کوکاکولا تا زمان ارزیابی مجدد سیاست‌های تبلیغاتی خود به مدت سی روز تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی را متوقف می‌کند. ما همچنین از شبکه‌های اجتماعی طرف قراردادمان انتظار شفافیت و مسئولیت‌پذیری بیشتری داریم.
جیمز کوئینسی
مدیرعامل کوکاکولا

چه شرکت‌های بزرگی تبلیغات فیسبوک را تحریم کرده‌اند؟

در میان ۱۹ شرکت بزرگی که تا کنون به کارزار «انتشار نفرت برای سود را متوقف کنید» پیوستند نام کمپانی‌های بزرگی نظیر کوکاکولا، استارباکس، لیوایز، هوندا و پپسی به چشم می‌خورد.

جیمز کوئینسی، مدیرعامل شرکت کوکاکولا روز جمعه ۲۹ ژوئن با انتشار بیانیه‌ای از توقف دست‌کم ۳۰ روزه تبلیغات خود در تمامی شبکه‌های اجتماعی خبر داد و گفت: «هیچ جایی برای نژادپرستی در جهان و شبکه‌های اجتماعی وجود ندارد. کوکاکولا تا زمان ارزیابی مجدد سیاست‌های تبلیغاتی خود به مدت سی روز تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی را متوقف می‌کند. ما همچنین از شبکه‌های اجتماعی طرف قراردادمان انتظار شفافیت و مسئولیت‌پذیری بیشتری داریم.»

کافی‌شاپ زنجیره‌ای استارباکس نیز در بیانیه‌ای ضمن تاکید بر مقاومت در برابر نفرت‌پراکنی خواستار پیوستن سیاستمداران و قانونگذاران به برای ایجاد تغییر واقعی در شبکه‌های اجتماعی شد.

اما فعالیت این کارزار به ایالات متحده محدود نشده و به گفته سازمان‌دهندگان آن تاکنون ۱۶۰ شرکت اروپایی موافقت کرده‌اند تا تبلیغات خود را به فیسبوک و شبکه‌های اجتماعی زیرمجموعه آن ندهند.

تحریم فیسبوک؛ زاکربرگ دیگر سومین ثروتمند جهان نیست

به گزارش خبرگزاری رویترز کارزار تحریم فیسبوک توسط کمپانی‌های بزرگ این شرکت ۷.۲ میلیارد دلار متقبل ضرر شده و سهام آن ۸.۲ درصد سقوط کرده است.

علاوه بر این در اثر این افت سهام، ثروت مارک زاگربرگ به۸۲.۳ میلیارد دلار کاهش یافت و نام وی در لیست ثروتمندان جهان به رتبه چهارم پس از بیل گیتس، جف بیزوس و برنار آرنو تنزل داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فیسبوک برای ساخت جهان مجازی «متاورس» ۱۰ هزار نفر در اروپا استخدام می‌کند

فیسبوک محتوای سیاسی را محدود می‌کند

فیسبوک انتشار تبلیغات ضد واکسیناسیون را ممنوع کرد