آیا ترامپ می‌تواند توئیتر را به نقض اصل آزادی بیان متهم کند؟

متمم اول قانون اساسی آمریکا: اصل آزادی بیان
متمم اول قانون اساسی آمریکا: اصل آزادی بیان Copyright Trump photo: AP /background: Canva
نگارش از مریم طوسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«رئیس جمهور هیچ درک و نگرانی نسبت به آزادی بیان را ندارد. هسته مرکزی اصل آزادی بیان تضمین موانعی در برابر دولت برای محدود کردن آزادی ابراز عقیده و بیان است.»

آگهی

رئیس جمهوری ایالات متحده این روزها از توئیتر، یکی از اصلی‌ترین تریبون‌هایش برای ابراز عقیده در مورد موضوعات مختلف راضی نیست. با وجود اینکه او پیش از این نیز انتقاداتی را نسبت به این شبکه اجتماعی ابراز کرده بود، اما دلیل ناخرسندی اخیر، اقدام توئیتر در قرار دادن برچسب راستی‌آزمایی زیر یکی از توئیت‌های دونالد ترامپ است.

آقای ترامپ که با روش رای‌گیری پستی در انتخابات آتی مخالف است، روز چهارشنبه ۲۷ مه در دو توییت درباره خطر «تقلب» در صورت اجرای رأی‌گیری غیرحضوری هشدار داده بود. اما توییتر زیر این دو توییت، لینکی را قرار داد که مخاطبان را به راستی‌آزمایی این ادعای رئیس جمهوری آمریکا دعوت می‌کرد.

حساب توئیتری دونالد ترامپ
توئیتر زیر مطلب دونالد ترامپ لینک راستی‌آزمایی قرار دادحساب توئیتری دونالد ترامپ

ساعاتی بعد دونالد ترامپ دی پی این اقدام توئیتر را به دخالت در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ و همچنین «خفه کردن آزادی بیان» متهم و تهدید کرد که به زودی مقررات سامانه‌های شبکه‌های اجتماعی را یا «بازتنظیم» می‌کند و یا آنها را «تعطیل» می‌کند.

اما دلیل این اقدام توئیتر چیست؟ تنها در مورد توئیت دونالد ترامپ اجرا شده است؟ و آیا رئیس جمهوری آمریکا می‌تواند این شبکه اجتماعی را به نقض حق آزادی بیان که اولین بند قانون اساسی ایالات متحده است متهم کند؟

برچسب راستی آزمایی توئیتر مختص توئیت دونالد ترامپ نیست

اگرچه اقدام توئیتر برای قرار دادن لینک راستی‌آزمایی برای توئیت اخیر دونالد ترامپ درباره رای‌دادن پستی و نادرست خواندن اطلاعات ذکر شده در متن آن در مورد حساب کاربری رئیس جمهوری آمریکا بی سابقه است اما این رویه جدید از ماه فوریه در توئیتر تصویب شد و مختص توئیت آقای ترامپ نیست.

توئیتر پیش از این اعلام کرده بود که برای جلوگیری از انتشار اطلاعات نادرست و اخبار جعلی گمراه‌کننده، در زیر توئیت‌های حاوی این خصوصیات لینکی قرار داده می‌شود که کاربران برای دسترسی به اطلاعات صحیح می‌توانند بر روی آن کلیک کرده و به وب‌سایت و منبعی ارجاع داده شوند که صحت اطلاعات آن پیش از این راستی‌آزمایی شده است.

سخنگوی توئیتر در ارتباط با دو توئیت دونالد ترامپ گفته است: «این توییت‌ها، حاوی اطلاعات بالقوه گمراه کننده در مورد فرآیند رأی گیری هستند و برای ارجاع به اطلاعات درست در مورد رأی‌گیری پستی برچسب راستی‌آزمایی زیر آنها قرار داده شد. این تصمیم مطابق با رویکردی است که از اوایل ماه جاری به اجرا گذاشته شد.»

این شبکه اجتماعی پیش از این بارها به دلیل عدم واکنش نسبت به توئیت‌های دونالد ترامپ که حاوی اطلاعات نادرست بودند مورد انتقاد قرار گرفته بود. از جمله توئیتی که در آن آقای ترامپ تئوری بی‌اساسی را درباره گوینده‌های شبکه ام‌اس‌ان‌بی‌سی و نماینده سابق مجلس نمایندگان آمریکا مطرح و وی را به قتل متهم کرده بود.

علیرغم اینکه توئیتر اصلی‌ترین تریبون رئیس جمهوری ایالات متحده برای انتشار نظرات و عقایدش در مورد موضوعات مختلف است، این شبکه اجتماعی تا کنون سعی کرده بود که وارد جنجال دنیای سیاست نشود.

آیا دونالد ترامپ می‌تواند توئیتر را به نقض حق آزادی بیان متهم کند؟

رئیس جمهوری ایالات متحده اقدام توئیتر برای راستی‌آزمایی نوشته خود درباره را‌گیری پستی را «خفه کردن آزادی بیان» توصیف کرده است.

گرگ مگاریان استاد دانشگاه واشنگتن شهر سن لوئیس آمریکا با نظر رئیس جمهور این کشور مخالف است. او این اقدام توئیتر را دقیقا اجرای متمم اول قانون اساسی ایالات متحده یعنی آزادی بیان می‌داند ومعتقد است که اقدام این شبکه اجتماعی برای ارجاع دادن به مطالب صحت سنجی شده مغایرتی با این اصل ندارد.

این استاد حقوق در گفتگو با سورس، نشریه اینترنتی این دانشگاه می‌گوید: «توییتر یک شرکت خصوصی است. طبق متم اول قانون اساسی می‌تواند آنچه که می‌خواهد بگوید و هر آنچه را می‌خواهد ویرایش کند. با این حال توییتر همچنین یک بستر کاملاً قدرتمند برای اظهار عقیده است. و برخی معتقدند که توییتر باید به وظایف خود در قبال حفظ و احترام به اصل آزادی بیان متعهد باشد که این استدلال درستی است.»

گرگ مگاریان با اشاره به انتقادهایی که پیش از این به توئیتر درباره عدم واکنش به انتشار اطلاعات نادرست از سوی دونالد ترامپ می‌شد، می‌افزاید: «این بار هم توئیتر مانع اظهار نظر ترامپ نشد و اجازه داد حرفش را بزند و سپس درباره با صحت سنجی ادعای او درباره یک موضوع مهم عمومی تصمیم گرفت به کاربران خود فرصت دسترسی به اطلاعات بیشتر درباره این موضوع را ارائه کند. اصول آزادی بیان قرار است زمینه مباحثه و آگاهی رسانی را فراهم کند و این دقیقا کاری است که توئیتر انجام داد.»

تهدید شبکه‌های اجتماعی توسط دونالد ترامپ نقض آزادی بیان است

این استاد دانشگاه در مقابل تهدید رئیس جمهوری آمریکا درباره تعطیلی یا صدور فرمان اجرایی درباره شبکه‌های اجتماعی را نقض اصل آزادی بیان خوانده و می‌گوید: «رئیس جمهور هیچ درک و نگرانی نسبت به آزادی بیان را ندارد. هسته مرکزی اصل آزادی بیان تضمین موانعی در برابر دولت برای محدود کردن آزادی ابراز عقیده و بیان است.»

این حقوقدان می‌گوید که اگر دولت آقای ترامپ اقدامی در زمینه تنظیم و کنترل توئیتر انجام دهد، حتی اگر این اقدامات در ظاهر با متمم اول قانون اساسی مغایر نباشد، وکلای این شبکه اجتماعی می‌توانند و باید تهدیدهای رئیس جمهوری را با استناد به این قانون مطرح و پیگیری کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ علیه شبکه‌های اجتماعی فرمان اجرایی صادر می‌کند

توییتر پیام‌های ناقض مقررات دونالد ترامپ را «علامت گذاری» می‌کند

هشدار اف‌بی‌آی: ایالات متحده در حال آماده شدن برای مقابله با تهدیدهای پیچیده و سریع در انتخابات است