نپوشیدن ماسک در کنیا سه کشته برجای گذاشت

اعتراضات در کنیا
اعتراضات در کنیا   -  Copyright  AP Photo
نگارش از یورونیوز

اعتراضات روز پنج‌شنبه نیز با مرگ یک کفاش معلول که ماسک نداشت آغاز شد. به گفته شاهدان نیروهای پلیس با او بدرفتاری کردند و سپس به ضرب گلوله او را از پا درآوردند.

در جریان درگیری‌ میان اهالی و نیروهای پلیس در منطقه لسوس کنیا دست‌کم سه نفر جان خود را از دست دادند. هر سه جانباختگه به ضرب گلوله پلیس کشته شده‌اند.

پوشیدن ماسک برای جلوگیری از شیوع کرونا در کنیا اجباری است و این موضوع تنش‌هایی بین شهروندان و نیروهای پلیس ایجاد کرده است. چرا که به گفته فعالان حقوق بشر نیروهای پلیس این کشور از پوشش اجباری ماسک برای دریافت رشوه و ایجاد مزاحمت استفاده می‌کنند. نپوشیدن ماسک ۲۰۰ دلار جریمه دارد و بسیاری از شهروندان به دلیل شرایط سخت اقتصادی توانایی پرداخت آن را ندارند.

اعتراضات روز پنج‌شنبه نیز با مرگ یک کفاش معلول که ماسک نداشت آغاز شد. به گفته شاهدان نیروهای پلیس با او بدرفتاری کردند و سپس به ضرب گلوله او را از پا درآوردند.

بیشتر بخوانید:آیا شورش‌های کرونایی دولت‌ها را به زانو در می‌آورند؟

سخنگوی پلیس کنیا خبر مرگ این کفاش را تایید کرده اما شرح حادثه را طور دیگری بیان می‌کند. به گفته مقامات پلیس فرد مقتول در جریان درگیری مسلحانه میان نیروهای امنیتی و دو موتورسوار به صورت اتفاقی گلوله خورده و جان خود را از دست داده است.

رئیس پلیس کنیا نیز اعلام کرده مأموران درگیر در این حادثه دستگیر شده‌اند و تحقیقات برای کشف علت مرگ کفاش آغاز شده است.

اما اهالی منطقه لسوس گفته‌های پلیس را نمی‌پذیرد و از روز پنج‌شنبه درگیری‌ها ادامه دارد. اهالی خشمگین روز پنج‌شنبه به خانه رئیس پلیس منطقه یورش برده و آنجا را به آتش کشیدند.

فعالان حقوق بشر از پلیس کنیا را به عنوان فاسدترین سازمان دولتی این کشور نام می‌برند. به گفته کنش‌گران حقوق بشر این کشور نیروهای پلیس بیشتر از مجرمان مرتکب قتل و جنایت می‌شوند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

ویروس کرونا