Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هشدار سازمان ملل: یمن بدون کمک مالی جدید از پرتگاه سقوط می‌کند

شیوع گسترده ویروس کرونا در یمن
شیوع گسترده ویروس کرونا در یمن Copyright AP/AP
Copyright AP/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بسیاری از گرسنگی خواهند مرد، تسلیم ویروس کرونا می‌شوند، از وبا می‌میرند و یا مجبور می‌شوند که مرگ فرزندانشان را نظاره کنند.

آگهی

مارک لوکوک، رئیس امور بشردوستانه سازمان ملل هشدار داد که بدون کمک‌های مالی گسترده، یمن از پرتگاه سقوط می‌کند.

وی در توصیف این «پرتگاه» گفت: «بسیاری از گرسنگی کشته خواهند شد، تسلیم ویروس کرونا می‌شوند، از وبا می‌میرند و یا مجبور می‌شوند که مرگ فرزندانشان را نظاره کنند.»

این مقام سازمان ملل روز چهارشنبه ۲۴ ژوئن (۴ تیر) تاکید کرد که ویروس کرونا به سرعت در سراسر یمن در حال گسترش است و حدود یک چهارم موارد تایید شده ابتلا به کووید-۱۹ در این کشور جان باخته‌اند که پنج برابر بیشتر از میانگین جهانی است.

وی افزود: «با فروپاشی نظام سلامت و درمانی در یمن، می‌دانیم که بسیاری از موارد فوتی گزارش نشده است.» آقای لوکوک تصریح کرد که قیمت خدمات دفن و کفن در برخی نقاط یمن نسبت به چند ماه قبل هفت برابر افزایش یافته است.

تنها در دو هفته قیمت مواد غذایی ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش یافت

وی با اشاره به کاهش سریع ارزش ریال یمن تاکید کرد: «تنها در دو هفته قیمت مواد غذایی ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش یافته است.»

وی همچنین به برپایی یک کنفرانس بین‌المللی با هدف جذب کمک‌های بشردوستانه به یمن در تاریخ ۲ ژوئن (۱۳ خرداد) به میزبانی عربستان و سازمان ملل اشاره کرد که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد. وی افزود که در این کنفرانس کشورهای حاضر متعهد شدند که ۱.۳۵ میلیارد دلار کمک مالی به یمن کنند.

این رقم در حالی مطرح شده است که هدف اولیه کنفرانس جمع آوری ۲.۴ میلیارد دلار کمک بشردوستانه بود.

آقای لوکوک تصریح کرد: «این رقم تقریبا نیمی از آنچه در سال گذشته وعده داده شده بود، است و بسیار کمتر از آنچیزی است که برای ادامه‌ برنامه‌های بشردوستانه لازم داریم.»

آسوشیتدپرس
یکی از بیمارستان‌های یمنآسوشیتدپرس

این مقام ارشد سازمان ملل در حوزه کمک‌های بشردوستانه همچنین درباره تبعات کاهش تعهدات مالی گفت که این موضوع روی ۱۰ هزار کادر درمانی که در خط مقدم نبرد با کرونا مشغول به کار هستند، تاثیر می‌گذارد.

برنامه آب که به چهار میلیون نفر خدمات رسانی می‌کند طی چند هفته آینده متوقف می‌شود. حدود پنج میلیون کودک بدون واکسیناسیون معمولی رها می‌شوند و تا ماه اوت برنامه‌های مقابله با سوتغذیه نیز تعطیل خواهد شد.
مارک لوکوک
رئیس امور بشردوستانه سازمان ملل

وی افزود: «برنامه آب که به چهار میلیون نفر خدمات رسانی می‌کند طی چند هفته آینده متوقف می‌شود. حدود پنج میلیون کودک بدون واکسیناسیون معمولی رها می‌شوند و تا ماه اوت برنامه‌های مقابله با سوتغذیه نیز تعطیل خواهد شد.»

وی همچنین از تعطیلی یک برنامه بهداشتی گسترده تر که ۱۹ میلیون نفر را زیر پوشش خود دارد نیز خبر داد.

وی از کشورهایی که متعهد به پرداخت کمک شده‌اند خواست که این تعهدات را به پول نقد تبدیل کنند و افزایش کمک مالی را هم در نظر بگیرند.

آقای لوکوک افزود: «امروز یک انتخاب روشن وجود دارد: یا از کمک‌های بشردوستانه در یمن حمایت و به ایجاد فضایی برای رسیدن به یک راه حل سیاسی پایدار کمک کنید یا سقوط به پرتگاه یمن را نظاره کنید.»

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل هفته گذشته از لزوم دستیابی به توافق آتش‌بس در یمن سخن گفته بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بزرگترین بحران انسانی جهان در یمن؛ سازمان ملل درباره وضعیت کودکان هشدار داد

اولین مورد ابتلا به ویروس کرونا در استان تعز یمن نیز ثبت شد

عیدروس الزبیدی مستقر در عدنِ یمن: عملیات زمینی علیه حوثی‌ها لازم است