Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

انتخابات محلی فرانسه؛ ماکرون برای ۲ سال پایانی قدرت آماده می‌شود

رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر فرانسه
رئیس‌جمهوری و نخست‌وزیر فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دور اول انتخابات محلی فرانسه روز ۱۵ مارس (۲۵ اسفند) برگزار شد. دور دوم این رای‌گیری قاعدتا باید یک هفته بعد برگزار می‌شد اما اجرای قرنطینه سراسری در فرانسه به دنبال شیوع ویروس جدید کرونا باعث شد تا دور دوم انتخابات به تعویق بیافتد.

آگهی

رای دهندگان فرانسوی در حالی روز یکشنبه آینده برای شرکت در دور دوم انتخابات شوراهای شهر و روستا به پای صندوق های رای می روند که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری این کشور از هم اکنون در حال تدوین برنامه های دولت خود تا سال ۲۰۲۲ است.

دور اول انتخابات محلی فرانسه روز ۱۵ مارس (۲۵ اسفند) برگزار شد. دور دوم این رای گیری قاعدتا باید یک هفته بعد برگزار می شد اما اجرای قرنطینه سراسری در فرانسه به دنبال شیوع ویروس جدید کرونا باعث شد تا دور دوم انتخابات به تعویق بیافتد.

ادوار فیلیپ، نخست وزیر فرانسه یکی از نامزدهای انتخابات روز یکشنبه آینده است. او که پیش از این در سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۴ به عنوان شهردار «لو آور» در شمال فرانسه انتخاب شده بود بار دیگر نامزد این سمت شده است. نخست وزیر فرانسه اعلام کرده است که در صورت پیروزی در انتخابات ممکن است به درخواست امانوئل ماکرون از مدیریت شهر «لو آور» صرف نظر کند تا همچنان به فعالیت به عنوان نخست وزیر ادامه دهد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

AP Photo
رئيس‌جمهوری و نخست‌وزیر فرانسهAP Photo

با این حال رسانه های فرانسه گزارش های مختلفی از احتمال تغییر نخست وزیر این کشور به دلیل تغییر شرایط سیاسی پس از شیوع ویروس کرونا منتشر کرده اند. بنا به این گزارش ها اولویت امانوئل ماکرون در دو سال پایانی دوره ریاست جمهوری اش احیای اقتصاد و مبارزه با بیکاری خواهد بود. به این ترتیب ممکن است برخی از اصلاحات مورد نظر رئیس جمهوری فرانسه که پیش از شیوع بیماری همه گیر «کووید ۱۹» اعتراض های زیادی را برانگیخته بود به محاق فراموشی سپرده شود. لایحه اصلاح قانون بازنشستگی یا برنامه اصلاح قانون بیمه بیکاری از جمله این اصلاحات است.

از سوی دیگر امانوئل ماکرون در آستانه دور دوم انتخابات محلی در حال رایزنی با احزاب و شخصیت های سیاسی برای تدوین برنامه دولت در دوران پس از کرونا است. رئیس جمهوری فرانسه در همین راستا قرار است با والری ژیسکار دستن، نیکولا سارکوزی و فرانسوا اولاند، سه رئیس جمهوری پیشین این کشور دیدار کند.

مقامات دولت فرانسه احتمال برگزاری یک همه پرسی در ماه های پیش رو در مورد سیاست های مقابله با تغییرات آب و هوایی را منتفی نمی دانند. علاوه بر احتمال تغییر نخست وزیر از ترمیم گسترده کابینه نیز به عنوان یکی از راهکارهای امانوئل ماکرون برای اجرای سیاست های جدید در دوران پس از کرونا یاد شده است. رسانه های فرانسه از کریستف کستنر، وزیر کشور، سیبت اندیای، سخنگوی دولت و نیکول بلوبه، وزیر دادگستری به عنوان وزرایی نام می برند که در ترمیم احتمالی کابینه از مقام خود کنار گذاشته خواهند شد.

روزنامه فیگارو پیش از این حتی از احتمال استعفای امانوئل ماکرون برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری زودهنگام خبر داده بود. کاخ الیزه البته این گزارش را تکذیب کرد. رئيس جمهوری فرانسه وعده داده است که در ماه ژوئیه (تیر/مرداد) و پس از دور دوم انتخابات محلی برنامه های خود برای دو سال باقی مانده از دوره ریاست جمهوری اش را اعلام کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک سال مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه؛ نامزدها چه کسانی هستند؟

وقتی پسر پدرش را در انتخابات شکست می‌دهد تا شهردار شود

آمارگیری براساس اصالت قومی در فرانسه؛ «نقض برابری» یا «ابزاری علیه نژادپرستی»