Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

درگذشت اقتصاددان تاثیرگذار ایرانی به دلیل ابتلا به ویروس کرونا

Jamshid Pajhouyan, Iranian Economist
Jamshid Pajhouyan, Iranian Economist Copyright khabaronline
Copyright khabaronline
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جمشید پژویان، اقتصاددان برجسته ایرانی که به دلیل ابتلا به بیماری کووید-۱۹ از ۱۰ روز پیش در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان کیان تهران بستری بود، روز دوشنبه در ۷۵ سالگی درگذشت.

آگهی

جمشید پژویان، اقتصاددان برجسته ایرانی که به دلیل ابتلا به بیماری کووید-۱۹ از ۱۰ روز پیش در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان کیان تهران بستری بود، روز دوشنبه و در ۷۵ سالگی درگذشت.

آقای پژویان دانش آموخته دکتری اقتصاد در دانشگاه یوتای آمریکا بود و از سال ۱۳۷۳ صاحب کرسی استاد تمامی اقتصاد با گرایش بخش عمومی(مالیه و انتخاب عمومی) شد. او عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی بود و از سال ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۸ مدیر قطب علمی این دانشگاه با عنوان «اقتصاد توسعه با تأکید بر اقتصاد ایران» بود.

او نقش موثری در تولید ادبیات موضوع مالیات، بودجه‌ریزی و پرداخت‌های انتقالی(یارانه) در ایران داشت و کتاب‌ها و مقالات متعددی در این حوزه‌ تالیف و ترجمه کرد.

از آقای پژویان به عنوان تئوریسین طرح هدفمندی یارانه‌ها که در دولت محمود احمدی‌نژاد اجرا شد، یاد می‌شود. هر چند او بارها تاکید کرده بود که طرح مدنظر او در تدوین و اجرا به انحراف رفته است. او از مرداد ماه سال ۱۳۸۸ تا دی ماه ۱۳۹۲ رئیس شورای رقابت بود و تلاش بسیاری برای رفع انحصار در بازار خودروی ایران انجام داد ولی در نهایت ناچار به استعفا شد.

آقای پژویان در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی نیز به عنوان مدیر پروژه تعیین خط فقر در ایران انتخاب شد و نتایج بررسی او مورد اعتراض منتقدان اجرای سیاست‌های تعدیل ساختاری پس از پایان جنگ ایران و عراق واقع شد ولی او همواره تاکید کرد که بررسی تیم تحت مدیریتش کاملا بر موازین علم اقتصاد انجام شده است.

این اقتصاددان تاثیرگذار ایرانی در ابتدای دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی نیز به دلیل فراگیر شدن ادبیات ضد تعدیل ساختاری در دولت، گوشه عزلت گزید ولی سپس در جریان اصلاح قانون مالیات‌ها به عنوان مشاور به ایفای نقش پرداخت.

او تا پیش از مرگ نیز دبیر کمیسیون اقتصاد کلان مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران بود.

آقای پژویان طی سال‌های اخیر از عارضه کلیوی رنج می‌برد. او در آخرین گفتگوی خود با رسانه‌های ایران ضمن انتقاد از عملکرد دولت در مهار شیوع ویروس کرونا تاکید کرده بود که ادامه روند موجود به طور حتم موجب تحمیل هزینه‌های اقتصادی زیادی بر کشور خواهد شد.

نزدیک به سه ماپیش نیز فریبرز رئیس دانا، اقتصاددان ایرانی، نیز به دلیل ابتلا به بیماری کووید-۱۹ جان خود را در ۷۱ سالگی از دست داد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خاکسپاری مهرداد میناوند؛ آخرین وضعیت علی انصاریان با درگیری ۸۰ درصدی ریه

آخرین وضعیت شیوع کرونا در ایران؛ ۱۲.۶ درصد قربانیان بیماری زمینه‌ای نداشتند

هزینه خانوارهای شهری در ایران طی دو سال گذشته ۲ برابر و در دو دهه پیش ۳۸ برابر شد