Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سپاه پاسداران به دنبال ایجاد «پایگاه دائمی» در اقیانوس هند است

نیروی دریایی ایران
نیروی دریایی ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرمانده نیروی دریایی سپاه هدف از این کار را جلوگیری از ایجاد «مزاحمت از سوی دزدان دریایی و بعضی از شناورهای بیگانه برای ماهیگیران و لنج‌داران ایرانی در آب‌های دریای عمان و در دهانه اقیانوس هند» اعلام کرد.

آگهی

سپاه پاسداران روز دوشنبه از ابلاغ ماموریت جدیدی به این نهاد از سوی علی خامنه‌ای، رهبرایران برای «حضور دائمی» در آبهای دوردست خبر داد.

بنا بر اعلام خبرگزاری فارس، فرمانده نیروی دریایی سپاه هدف از این کار را جلوگیری از ایجاد «مزاحمت از سوی دزدان دریایی و بعضی از شناورهای بیگانه برای ماهیگیران و لنج‌داران ایرانی در آبهای دریای عمان و در دهانه اقیانوس هند» اعلام کرد و افزود: «سپاه دیگر اجازه چنین تعدی‌هایی را با حضور قدرتمندانه خود در اقیانوس هند و دریای عمان نخواهد داد.»

علی‌رضا تنگسیری درباره توانایی تجهیزاتی ایران برای ایجاد چنین پایگاهی نیز افزود: «تمامی نیازها در این بخش احصاء و برای آن برنامه‌ریزی دقیق و مناسب صورت گرفته است.»

او تاکید کرد که طرح ایجاد پایگاه دائمی در اقیانوس هند، تا پایان سال جاری خورشیدی عملیاتی خواهد شد و افزود: «برادران ما در نیروی دریایی ارتش این اقدام را بارها انجام داده‌اند و سپاه نیز در راستای مسؤولیت‌های خود این موضوع را در دستور کار دارد.... اعزام ناوگروه از سوی نیروی دریایی سپاه به آبهای دور دست در گذشته انجام شده است و ناوگروه دوم ما نیز به آبهای اقیانوس هند اعزام شد.»

او مدعی شد که سپاه قصد دارد «با تأمین امنیت و ایجاد پایگاه دائمی در اقیانوس هند، بستر بهتری را برای حضور ویژه‌تر صیادان و واحدهای صید صنعتی کشورمان در اقیانوس‌ها» فراهم کند.

ایران سرمایه گذاری عظیمی را در بخش دفاع دریایی خود انجام داده و با کشتی‌های جنگی و قایق‌های تندرو، در آب‌های منطقه‌ای خلیج فارس و دریای عمان همچنین آب‌های فرا منطقه‌ای به اجرای ماموریت می‌پردازد.

این ماموریت‌ها گاه تا مرز تداخل در کار دیگر کشتی‌های حاضر در منطقه و تهدید آنها پیش رفته و حتی باعث توقیف برخی کشتی‌ها از جمله یک نفتکش بریتانیایی و یک کشتی ژاپنی در سال گذشته میلادی و یک تانکر هنگ‌کنگی در سال جاری شده است.

سال گذشته همچنین به چهار نفتکش در نزدیکی بندر فجیره امارات عربی متحده حمله شد و اگرچه ایران مظنون اصلی حمله به این کشتی‌ها اعلام شد اما تهران هرگز مسئولیت انجام آنها را نپذیرفت.

در واکنش به این تحولات، دو طرح مجزا برای تشکیل دو ائتلاف نظامی بین‌المللی در خلیج فارس و تنگه هرمز در سطح بین الملل به اجرا گذاشته شد؛ آمریکا و فرانسه بطور مجزا رهبری این دو ائتلاف را برعهده داشتند.

پیش از این دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درباره مزاحمت‌های ‌قایق‌های ایرانی برای کشتی‌های این کشور هشدار داده بود و حتی به نیروهای آمریکایی دستور داده بود که در صورت تکرار این مزاحمتها، به سمت شناورهای ایرانی شلیک کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کره جنوبی بالگرد، ناوشکن و سرباز به تنگه هرمز می‌فرستد

پیام پزشکیان، رئيس جمهوری منتخب ایران به «جهان جدید»: برای گفت‌وگوی سازنده با اروپا آماده‌‌ام

رویترز با استناد به تصاویر ماهواره‌ای: ایران در حال توسعه تولیدات موشکی است