Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

حکم دادگاه سومالی برای صیادان ایرانی؛ ۲ سال حبس و ۶ میلیون تومان جریمه

حکم دادگاه سومالی برای صیادان ایرانی؛ ۲ سال حبس و ۶ میلیون تومان جریمه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

صیادان ایرانی که بنا بر اعلام مقامات منطقه پونت‌لند سومالی به اتهام ماهیگیری غیرقانونی در آبهای ساحلی این کشور بازداشت شده بودند‌، هر کدام به دو سال حبس و پرداخت جریمه نقدی ۶ میلیون تومانی محکوم شدند.

شمار این صیادان بین ۷ تا ۱۶ نفر گزارش شده است و بنا بر گزارش خبرگزاری کار ایران «ایلنا» به نقل از عبدالغفور ایران‌نژاد، نماینده مردم چابهار و کنارک در مجلس شورای اسلامی، این دومین لنج ایرانی است که در مدت کمتر از یک هفته توسط سومالیایی‌ها ربوده می‌شود.

این لنج ۱۴ مهرماه، کنارک را در استان سیستان و بلوچستان ترک کرد و به گفته مدیرکل شیلات استان سیستان و بلوچستان، سفر این صیادان «با مجوز» انجام شده است.

این لنج توسط یکی از قایق‌های تندروی سومالی تحت تعقیب قرار می گیرد و در نهایت و بدنبال درگیری و تیراندازی ماموران سومالی، مجبور به توقف می شود.

در پی این تیراندازی‌ها حیدر رحمتی، ناخدای لنج ایرانی کشته و ملوانی دیگر از ناحیه دست زخمی می شود. دیگر سرنشینان این لنج نیز پس از توقیف، بازداشت می شوند.

صیادان زندانی توانسته اند به کمک واتس‌آپ با خانواده‌هایشان تماس بگیرند و اعلام کنند که دادگاه سومالی لنج آنها را مصادره و هر کدام از سرنشینان و ملوانان این لنج را به ۲ سال حبس و ۶ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم کرده است.

دولت سومالی می گوید صیادان به آبهای این کشور نزدیک شده اند اما بنا بر اطلاعاتی که از صیادان ایرانی به دست آمده است، لنج آنها در حدود ۷۰ مایلی ساحل سومالی و همچنان در آبهای آزاد بوده است.

به گفتۀ آقای ایران‌نژاد، صیادان ایرانی نیز مانند صیادان دیگر کشورها برای صید وارد آبهای آزاد می شوند اما در سال‌های اخیر بی‌ثباتی سیاسی و امنیتی در سومالی باعث شده است که علاوه بر دزدان دریایی، ماموران دولت سومالی نیز گاه در آبهای آزاد به شناورهای ایران و دیگر کشورها حمله کنند.

علاوه بر گزارش‌های گاه و بیگاهی که از ربوده شدن لنج‌های ایرانی توسط سومالیایی‌ها منتشر می شود، اذیت و آزار صیادان، دلالی و اخاذی از آنها از دیگر تخلفات معمول سومالیایی‌ها است.

به گفتۀ این نماینده مجلس، یکی از عمده دلایل وقوع این مشکلات برای لنج‌های ایرانی این است که این لنج‌ها برخلاف دیگر کشورها، توسط کشتی‌های محافظ مورد مراقبت قرار نمی گیرند. دیگر کشورها حتی برای محافظت از کشتی های نفتی و تجاری خود از کشتی‌های نظامی استفاده می کنند.

شمار صیادان زندانی در سومالی به بیش از ۲۰ نفر رسید
حادثۀ اخیر در حالی روی داده است که پیش از این نیز ۲۱ صیاد ایرانی در تاریخ ۶ فروردین ۱۳۹۴ توسط دزدان دریایی سومالی ربوده شدند. هشت نفر از این صیادان به دلیل آزار و شکنجه‌های دزدان دریایی جان باخته و پنج نفر نیز موفق به فرار شدند. ربایندگان آنها خواستار دریافت دستکم ۱۵۰ هزار دلار شده اند.

بیش از دو سال از اسارت این صیادان می گذرد و دولت ایران علاوه بر آنکه کاری موثر برای آزادی آنها انجام نداده، هیچ اقدامی نیز برای حمایت از خانواده این صیادان که جزو محرومترین اقشار جامعه ایران هستند، انجام نداده است.

برخی از این خانواده‌ها پس از این آدم‌ربایی همۀ نان آوران خود را از دست دادند و در حال حاضر هیچ راهی برای تامین زندگی خود ندارند، بگونه‌ای که اعضای بعضی از این خانواده‌ها مجبور به روی آوردن به تکدی‌گری شده‌اند.

با وجود آگاهی از وضعیت اسفبار زندگی این افراد، هیچ نهادی نه در سطح کشور و نه استان سیستان و بلوچستان یا شهر کنارک به کمک این خانواده‌های محروم نرفته است.

گزارش تکان دهنده الناز انصاری از #صیادان اسیر ایرانی

کابوس سومالی در خواب‌های کُنارکhttps://t.co/kfCYokh62z

— شبنم رحمتی (@ShabnamRahmati) November 21, 2016

عملکرد دولت ایران برای آزادی صیادان
اگرچه وزارت خارجه ایران اعلام کرد که تیراندازی به لنج ایرانی را محکوم کرده و پیگیر وضعیت صیادان زندانی است اما فعالان مدنی بارها انتقاد خود را از سکوت و عدم پیگیری موثر سرنوشت این شهروندان ایرانی توسط مقامات دولتی اعلام کرده اند.

خانواده‌های صیادان اسیرشده نیز با ارسال نامه‌ای به حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران خواستار کمک دولت برای آزادی این صیادان و حمایت مالی از خانواده‌های محروم آنها شده اند.

پیش از این مدیرعامل تعاونی صیادان چابهار اعلام کرده بود که علاوه بر شناورهای ایرانی، شناورهایی از چین و ژاپن نیز در این منطقه به ماهیگیری می پردازند اما به دلیل ارتباط خوب آنها با دلالان، مشکلی برایشان پیش نمی اید؛ اما صیادان ایرانی «پولی» برای پرداخت به دلال‌ها ندارند.

سومالی از کشورهایی است که پس از حمله به سفارت عربستان سعودی در تهران، با ایران قطع رابطه کرد و به همین دلیل وزارت خارجه ایران می گوید پیگیری وضعیت صیادان اسیرشده آسان نیست. با این وجود این سوال مطرح می شود که چرا ایران دستکم از طریق سازمان ملل یا ارتباط میان نمایندگان دو کشور در این سازمان و یا از طریق دیپلماسی میانجیگری برای حل این مشکل اقدام نمی کند؟

آگهی

حتی عبدالغفور ایران‌نژاد، نماینده کنونی چابهار و کنارک در مجلس شورای اسلامی نیز که یکی از وعده‌های انتخاباتی‌اش پیگیری وضعیت صیادان اسیرشده و اقدام برای نجات آنها بود، تا کنون هیچ اقدام موثری در این زمینه انجام نداده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در پی یک حملۀ سایبری وبسایت سازمان بین‌المللی دریانوردی غیرفعال شد

ایران در حال گسترش ظرفیت غنی سازی خود در واکنش به قطعنامه شورای حکام است

نگاهی به ۶ «سرباز نظام»؛ دوئل اصول‌گرایانه قالیباف و جلیلی یا اصلاح‌طلبی پزشکیان؟