لغو وضعیت اضطراری در اسپانیا؛ گردشگران بدون قرنطینه می‌توانند سفر کنند

چرخ گردشگری در اسپانیا بار دیگر می‌چرخد
چرخ گردشگری در اسپانیا بار دیگر می‌چرخد   -  Copyright  آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی

دولت اسپانیا اعلام کرد که گردشگران بریتانیایی و سایر کشورهای اروپایی از امروز ۲۱ ژوئن (یک تیر) بدون نیاز به هیچ قرنطینه‌ خاصی می‌توانند وارد این کشور شوند.

دولت اسپانیا اعلام کرد که گردشگران بریتانیایی و سایر کشورهای اروپایی از امروز ۲۱ ژوئن (یک تیر) بدون نیاز به هیچ قرنطینه‌ خاصی می‌توانند وارد این کشور شوند.

مرزهای اسپانیا به استثنای مرز این کشور با پرتغال از امروز به روی کشورهای عضو اتحادیه اروپا و کشورهای منطقه شنگن باز شده است. بریتانیا نیز در این فهرست گنجانده شده است و طبق نظر مقام‌های اسپانیایی کسی در بدو ورود به خاک این کشور قرنطینه نمی‌شود . تنها درجه تب جهانگردان اندازه گیری و اطلاعات مربوط به محل اقامت و تماس با آنها ثبت می شود.

اسپانیا یکی از مقاصد مورد علاقه بریتانیایی ها برای گردشگری است. تنها در سال گذشته میلادی بیش از ۱۸ میلیون بریتانیایی از اسپانیا دیدین کردند. حدود ۴۰۰ هزار بریتانیایی در این کشور منزل مسکونی و ویلا دارند.

این در حالی است که طبق دستورالعمل دولت محافظه کار بریتانیا، مسافران بریتانیایی و غیر بریتانیایی که وارد این کشور می شوند باید دو هفته در قرنطینه بمانند.

بیشتر کشورهای عضو اتحادیه اروپا مرزهای خود را به روی کشورهای دیگر اروپایی در روزها گذشته باز کرده‌اند اما برخی از آن‌ها از جمله فرانسه، یونان، جمهوری چک و هلند از مسافران بریتانیایی و کشورهایی که خطر ابتلا به ویروس کرونا در آن‌ها بیشتر است خواسته‌اند دو هفته خود را قرنطینه کنند.

بریتانیا تا کنون بیش از ۴۲ هزار و ۶۰۰ مورد فوتی در اثر ابتلا به کووید-۱۹ را ثبت کرده است. شمار قربانیان ویروس کرونا در این کشور نسبت به سایر کشورهای اروپایی بیشتر گزارش شده است.

آرانچا گونزالس لایا، وزیر امور خارجه اسپانیا تاکید کرد که در بین مرزها مسافران از نظر سلامتی بررسی می‌شوند و همه باید به طور جدی به توصیه‌های بهداشتی عمل کنند.

مقامات اسپانیا از ماه مارس قوانین قرنطینه را در سراسر این کشور به اجرا گذاشتند که بستن مرزها به روی مسافران خارجی نیز بخشی از محدودیت‌های وضع شده با هدف کنترل شیوع ویروس جدید کرونا بود.

توییت وزیر امور خارجه اسپانیا

گردشگری یکی از بخش‌هایی است که نقش کلیدی را در اقتصاد اسپانیا بازی می‌کند، به طوریکه بیش از ۱۱ درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده است.

از سوی دیگر بریتانیایی‌ها سهم بالایی در گردشگری دنیا دارند. در سال ۲۰۱۹، از ۸۳.۷ میلیون نفری که به اسپانیا با هدف گردش سفر کرده بودند، بیش از ۱۸ میلیون نفر بریتانیایی بودند. پس از بریتانیا، گردشگران کشورهای آلمان (۱۱.۱۷ میلیون) و فرانسه (۱۱.۱۵ میلیون) در رده‌های دوم و سوم قرار داشتند.

همزمان امروز پس از ۱۴ هفته، وضعیت اضطراری در اسپانیا لغو می‌شود و ساکنان این کشور می‌توانند به سراسر اسپانیا و برخی کشورهای اروپایی سفر کنند. با این حال مدارس و مراکز آموزشی همچنان تعطیل هستند و از سپتامبر فعالیت خود را از سر می‌گیرند.

استفاده از ماسک در وسایل حمل و نقل عمومی، هواپیماها و فروشگاه‌ها و سایر فضاهای عمومی سربسته اجباری است و هر فردی که این قوانین را نقض کند تا ۱۰۰ یورو جریمه می‌شود.

مطالب مرتبط

موضوع داغ

مطالب بیشتر درباره

ویروس کرونا