بریتانیا، فرانسه و آلمان: از تلاش آمریکا برای بازگشت تحریم‌های ایران حمایت نمی‌کنیم

Ap photo
Ap photo Copyright Bernd von Jutrczenka/(c) dpa Pool
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سه کشور اروپایی اعلام کردند خواهان گفتگو و مذاکره با ایران بر سر آنچه آنها «نقض مداوم تعهدات هسته‌ای ایران در برجام» خواندند، هستند.

سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان روز جمعه ۱۹ ژوئن پس از انجام مذاکرات سه‌جانبه در برلین اعلام کردند که از تلاش‌های ایالات متحده برای بازگشت دوباره تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران حمایت نمی‌کنند.

آگهی

تروئیکای اروپایی در عین حال اعلام کردند خواستار مذاکره با تهران در مورد نقض مداوم تعهدات این کشور در برجام هستند.

در بیانیه سه کشور اروپایی آمده است: «ما قاطعانه معتقدیم که هرگونه تلاش یکجانبه برای بازگردندن تحریم‌های سازمان ملل پیامدهای معکوس جدی در شورای امنیت سازمان ملل خواهد داشت.ما از چنین تصمیمی که در تناقض با تلاش‌های کنونی ما برای حفظ برجام است، حمایت نمی‌کنیم.»

همچنین سه کشور با اشاره به اینکه همچنان به برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ متعهد هستند تاکید کردند، سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران، اختلافات با تهران را حل نخواهد کرد.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «ما معتقدیم رفع تحریم تسلیحاتی ایران بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ در ماه اکتبر، می‌تواند تاثیرات بزرگی بر امنیت و ثبات منطقه‌ای داشته باشد.»

وزرای خارجه آلمان، بریتانیا و فرانسه با اشاره به برنامه موشکی ایران در ادامه این بیانیه اظهار داشتند: «ما بر این باوریم باید به نگرانی‌های مشترک در خصوص برنامه موشک‌های بالستیک و همچنین فعالیت‌های بی‌ثبات کننده منطقه‌ای ایران پرداخته شود. اما در عین حال معتقدیم راهبرد فشار حداکثری نمی‌تواند به این هدف کمک کند. ما ترجیح می‌دهیم با پیگیری دیپلماسی و مذاکره ایران را مورد بازخواست قرار دهیم و موضوعات مورد نگرانی را مورد پیگیری قرار دهیم.»

تروئیکای اروپایی همزمان همچنین تاکید کردند با روسیه و چین به عنوان دیگر اعضای حاضر در برجام بر سر موضوع تحریم تسلیحاتی و موضوعات کلیدی دیگر هماهنگی و همکاری خواهند کرد.

سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان همچنین افزودند: «ما خواستار آن هستیم که تحریم‌های اتحادیه اروپا در حوزه صادرات تسلیحات متعارف و تکنولوژی موشکی به ایران، تا سال ۲۰۲۳، سر جای خود باقی بماند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه ایران: همواره پیام‌های مثبتی از آمریکا دریافت می‌کنیم

رئیسی در مصاحبه با سی ان ان از غنی‌سازی اورانیوم تا سطوح نزدیک به تولید سلاح هسته‌ای دفاع کرد

بلینکن: مشکل واضح است، مشکل ایران است چون نقش مسئولانه ندارد