بریتانیا، فرانسه و آلمان: از تلاش آمریکا برای بازگشت تحریم‌های ایران حمایت نمی‌کنیم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Ap photo
Ap photo   -  Copyright  Bernd von Jutrczenka/(c) dpa Pool

سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان روز جمعه ۱۹ ژوئن پس از انجام مذاکرات سه‌جانبه در برلین اعلام کردند که از تلاش‌های ایالات متحده برای بازگشت دوباره تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه ایران حمایت نمی‌کنند.

تروئیکای اروپایی در عین حال اعلام کردند خواستار مذاکره با تهران در مورد نقض مداوم تعهدات این کشور در برجام هستند.

در بیانیه سه کشور اروپایی آمده است: «ما قاطعانه معتقدیم که هرگونه تلاش یکجانبه برای بازگردندن تحریم‌های سازمان ملل پیامدهای معکوس جدی در شورای امنیت سازمان ملل خواهد داشت.ما از چنین تصمیمی که در تناقض با تلاش‌های کنونی ما برای حفظ برجام است، حمایت نمی‌کنیم.»

همچنین سه کشور با اشاره به اینکه همچنان به برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ متعهد هستند تاکید کردند، سیاست فشار حداکثری آمریکا علیه ایران، اختلافات با تهران را حل نخواهد کرد.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: «ما معتقدیم رفع تحریم تسلیحاتی ایران بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ در ماه اکتبر، می‌تواند تاثیرات بزرگی بر امنیت و ثبات منطقه‌ای داشته باشد.»

وزرای خارجه آلمان، بریتانیا و فرانسه با اشاره به برنامه موشکی ایران در ادامه این بیانیه اظهار داشتند: «ما بر این باوریم باید به نگرانی‌های مشترک در خصوص برنامه موشک‌های بالستیک و همچنین فعالیت‌های بی‌ثبات کننده منطقه‌ای ایران پرداخته شود. اما در عین حال معتقدیم راهبرد فشار حداکثری نمی‌تواند به این هدف کمک کند. ما ترجیح می‌دهیم با پیگیری دیپلماسی و مذاکره ایران را مورد بازخواست قرار دهیم و موضوعات مورد نگرانی را مورد پیگیری قرار دهیم.»

تروئیکای اروپایی همزمان همچنین تاکید کردند با روسیه و چین به عنوان دیگر اعضای حاضر در برجام بر سر موضوع تحریم تسلیحاتی و موضوعات کلیدی دیگر هماهنگی و همکاری خواهند کرد.

سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان همچنین افزودند: «ما خواستار آن هستیم که تحریم‌های اتحادیه اروپا در حوزه صادرات تسلیحات متعارف و تکنولوژی موشکی به ایران، تا سال ۲۰۲۳، سر جای خود باقی بماند.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید